Egzamin 2024/2025
O egzaminie
Uwaga!
30 stycznia br. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 29 stycznia 2025 r. (poz. 121) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
Nowelizacja rozporządzenia zmienia czas trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu i przedłuża dotychczasowy czas jego trwania o około 25%. Czas trwania egzaminu ósmoklasisty już od bieżącego roku szkolnego będzie wynosił: z języka polskiego – 150 minut; z matematyki – 125 minut; z języka obcego nowożytnego – 110 minut.
Informacje ogólne
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń ma obowiązek do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń musi uzyskać, a zatem tego egzaminu nie można nie zdać. Egzamin przeprowadzany jest w formie pisemnej.
Do egzaminu ósmoklasisty przystępują:
- uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej,
- uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.
Egzamin obejmuje trzy przedmioty obowiązkowe:
- język polski,
- matematykę,
- język obcy nowożytny.
Ósmoklasiści mogą przystąpić do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może jednak wybrać język na egzamin tylko spośród tych języków, które nauczane są w jego szkole jako przedmioty realizowane w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.
Uczeń szkoły podstawowej, który przystąpił do egzaminu ósmoklasisty, ale nie uzyskał świadectwa ukończenia szkoły, powtarza ostatnią klasę szkoły podstawowej i przystępuje w roku szkolnym, w którym powtarza tę klasę, do egzaminu ósmoklasisty.
HARMONOGRAM EGZAMINU
Przedmiot
Termin podstawowy
Termin dodatkowy
Godzina
data
czas trwania [min]
data
czas trwania [min]
Język polski
13.05.2025
wtorek150
do 225*10.06.2025
poniedziałek150
do 225*9:00
Matematyka
14.05.2025
środa125
do 190*11.06.2025
wtorek125
do 190*9:00
Język angielski
15.05.2025
czwartek110
do 165*12.06.2025
środa110
do 165*9:00
* dla uczniów z dostosowanymi formami lub warunkami przeprowadzenia egzaminu czas wydłużonyDo egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje uczeń, który:
a. z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpił do egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym ALBO
b. przerwał lub któremu przerwano i unieważniono egzamin ósmoklasisty z danego przedmiotu lub przedmiotów w terminie głównym (również z przyczyn losowych lub zdrowotnych).
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym przystępuje również uczeń, któremu dyrektor OKE lub dyrektor CKE unieważnił egzamin z danego przedmiotu lub przedmiotów.
Do egzaminu ósmoklasisty w terminie dodatkowym zdający przystępuje w szkole, której jest uczniem lub słuchaczem.
Zadania na egzaminie ósmoklasisty
W arkuszach ósmoklasisty znajdują się zadania:
- zamknięte (takie, w których uczeń zaznacza jedną odpowiedź spośród kilku podanych),
- otwarte (takie, w których uczeń samodzielnie redaguje odpowiedź).
Sprawdzane zadaniami egzaminacyjnymi wiadomości i umiejętności uczniowskie są zgodne z wymaganiami zapisanymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych.
Uprawnienia laureatów i finalistów olimpiad oraz laureatów konkursów
Laureat i finalista olimpiady przedmiotowej oraz laureat konkursu przedmiotowego, wymienionych w Komunikacie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie wykazu olimpiad przedmiotowych przeprowadzanych z przedmiotu lub przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty lub egzaminem maturalnym oraz konkursów dla uczniów szkół i placówek artystycznych w danym roku szkolnym, są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, a na zaświadczeniu o wynikach egzaminu wpisuje się im wynik maksymalny.
Uprawnienia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie niepełnosprawni, uczniowie niedostosowani społecznie lub zagrożeni niedostosowaniem społecznym, cudzoziemcy o raz uczniowie – obywatele Ukrainy mogą mieć dostosowane warunki i formę egzaminu do ich potrzeb edukacyjnych. Sposoby dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty dla danego ucznia, wybrane spośród wymienionych w komunikacie Dyrektora Centralnej Komisji Edukacyjnej o dostosowaniach w danym roku szkolnym, wskazuje rada pedagogiczna szkoły.
Skąd czerpać wiedzę o egzaminie?
Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty znajdują się na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.gov.pl. Na tej stronie zamieszczone są także arkusze egzaminacyjne z minionych lat oraz inne przydatne materiały.
Wiele cennych informacji o egzaminie ósmoklasisty można znaleźć również na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie www.oke.waw.pl w zakładkach:
PROJEKT Pi-stacja
- Darmowe wideolekcje z matematyki, fizyki, chemii.
- Wygodna powtórka przed egzaminem ósmoklasisty
- Webinary przygotowujące do tegorocznych egzaminów
Wideolekcje Pi-stacji są krótkie, mają od 5 do 12 minut. To w sam raz tyle, żeby pomóc w odrobieniu pracy domowej, czy przygotowaniu do lekcji.
Film można w każdej chwili zatrzymać lub cofnąć, by – jeśli to konieczne – obejrzeć dany fragment wielokrotnie. Jak pokazały liczne badania, wideo typu „lekcja” jest najlepszą formą zdalnego przekazywania wiedzy