Zapisy do świetlicowego wolontariatu prowadzi p. Maria Poślad. Zapraszamy!!!

WOLONTARIAT  UCZNIOWSKI  W  SZKOLNEJ  ŚWIETLICY

Od początku roku szkolnego 2017/2018, gdy Gimnazjum nr 20 zostało przekształcone w  Szkołę Podstawową Nr 397, zaczęła  działać szkolna świetlica. Świetlica jaka jest - wiadomo - wiele gier planszowych, pluszaki - przytulanki, klocki, układanki, wycinanki, malowanki, bierki, warcaby i wiele innych gier i zabawek edukacyjnych. Ale największą atrakcją dla dzieci ze świetlicy stali się wolontariusze ze starszych klas naszej szkoły. Przez cały semestr przychodzą na dyżur do świetlicy i pomagają wychowawcom świetlicy zagospodarować czas naszym świetlikom. Są pomocni przy odrabianiu pracy domowej, wyjaśniają tajniki dodawania i odejmowania, grają z maluchami w gry planszowe, pomagają czytać i zrozumieć reguły gier. Czytają na głos bajki, pomagają budować konstrukcje z klocków, uczą tańca. Gdy pogoda sprzyja wyjściu na boisko - wolontariusze chętnie grają z maluchami w piłkę nożną, organizują różne zabawy ruchowe, wymyślają nowe formy współzawodnictwa, bawią się w berka i inne zabawy. Dla chłopców z  klas I - III starsi koledzy, grający z nimi w nogę,  stali się autorytetami, nie tylko w dziedzinie sportu - bo przecież taki starszy uczeń ma już ogromną wiedzę i świetnie wyjaśni zawiłości szkolnego życia. Wielką zaletą wolontariuszy jest umiejętność przegrywania - ograni w piłkę nie lamentują, dogonieni w berka - spokojnie przyjmują rolę goniącego, po kilku nieudanych trafieniach w kosza ciągle chcą próbować dalszych rzutów - dają młodszym kolegom przykład spokojnego przyjmowania porażki i wytrwałości dla osiągnięcia sukcesu. Wolontariusze wykazują wiele cierpliwości dla najdziwaczniejszych pomysłów maluchów - sprowadzeni do parteru w zapasach spokojnie przyjmują atak chmary pierwszaków, a obsypani jesiennymi liśćmi - otrzepują się i nie mają do nikogo pretensji. Wolontariusze są zawsze wyczekiwani w świetlicy. Okres pandemii mocno ograniczył możliwości wolontariatu. Ale liczymy, że nastąpi ponowny rozkwit tej aktywności, bo przecież korzyści są po obydwu stronach – świetliki mają kontakt z uczniami spoza swojej klasy (jedynacy i jedynaczki szczególnie to doceniają), a uczniowie będący systematycznymi wolontariuszami mogą liczyć na punkty z zachowania oraz dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

• sekretariatsp397@wp.pl, sekretariat.sp397@eduwarszawa.pl
      • ul. Afrykańska 11 , 03 – 966 Warszawa Strona wykonana w standardzie WCAG Poland