Tradycja

• Sztandary

• HISTORIA SZTANDARÓW

W setną rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską, czyli w 1931 roku postanowiono wybudować szkołę na Grochowie. Po dwuletniej budowie powstała placówka przy ulicy Kordeckiego. W 1937 roku wraz z imieniem szkoła otrzymała sztandar ufundowany przez mieszkańców Grochowa. Przetrwał on tragiczne lata okupacji.

Niestety, w 1947 roku decyzją ówczesnych władz szkołę pozbawiono prawa używania imienia Bohaterów Olszynki Grochowskiej, a sztandar został ukryty przez jej pracowników. W 1972 roku – w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej – placówka rozpoczęła pracę w nowym budynku przy ulicy Afrykańskiej.
          W 1981 roku – w 150 rocznicę Bitwy Grochowskiej – zaistniała możliwość przywrócenia szkole zaszczytnego imienia.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Komitet Rodzicielski zwrócili się z prośbą do Kuratorium Oświaty o powtórne nadanie imienia placówce.

Stan wojenny odwlókł decyzję do 1984 roku.
          Uroczystość odbyła się 28 kwietnia 1984 roku.
          Szkoła otrzymała nowy sztandar i tablicę, nad którą umieszczono pamiątkowy krzyżyk z Olszynki Grochowskiej.

W 1999 roku w budynku wygasającej w wyniku reformy oświaty podstawówki powstało Gimnazjum nr 20.
          Ostatni ósmoklasiści Szkoły Podstawowej nr 54 ofiarowali gimnazjalistom pamiątkowy sztandar.
          Uroczystość odbyła się 2 marca 2001 roku. Uświetnili ją swoją obecnością goście z Kuratorium, Wydziału Oświaty Sportu i Rekreacji, Związku Nauczycielstwa Polskiego, Zarządu Dzielnicy Praga Południe, znani przedstawiciele świata sportu, w tym olimpijczycy, złoci medaliści, absolwenci SP 54,
          przewodnicząca Rady Rodziców oraz rodzice naszych uczniów.

W 2005 roku w wyniku starań podjętych przez Dyrekcję, Radę Pedagogiczną, Radę Rodziców i uczniów Gimnazjum nr 20 przyjęło zaszczytne imię Bohaterów Olszynki Grochowskiej.
          Z tej okazji w czerwcu 2005 roku z funduszy zebranych przez społeczność szkolną został zakupiony kolejny sztandar gimnazjum.

POCZET SZTANDAROWY GIMNAZJUM NR 20
          IM. BOHATERÓW OLSZYNKI GROCHOWSKIEJ