Rok szkolny 2020/2021
Katalog biblioteki szkolnej:
https://warszawa-sp397.sowa.pl/
https://www.facebook.com/biblioteka.na.afrykanskiej
Harmonogram zwrotu podręczników i książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej
Oddawanie podręczników w roku szkolnym 2020/2021
I. Każdy uczeń ma obowiązek razem z rodzicem sprawdzić stan podręczników i przygotować do oddania taki sam komplet, jaki wypożyczył ze szkoły. Za komplet uważa się podręcznik wraz z płytami CD (przypominamy, że jeśli ktoś wypożyczył podręcznik bez płyty CD to ten fakt został odnotowany w rejestrze komputerowym).
II. Należy także usunąć z podręczników okładki foliowe oraz różne karteczki, sprawdziany, zakładki itp., które często wkładacie do książek. Jeśli zaznaczaliście coś w podręczniku ołówkiem, to prosimy delikatnie wymazać to gumką. Prosimy o zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostować pogięte kartki czy skleić rozdarcia.
III. Jeśli podręcznik lub książka zostały zgubione lub zniszczone (podarte, pobrudzone, zalane płynem itp.), należy wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem ustalić sposób rekompensaty (np. odkupienie podręcznika/książki, przyniesienie dowolnej książki/lektury w zamian za zniszczoną).
IV. Wchodząc do biblioteki należy mieć zakryte usta i nos.
V. Przed wejściem do biblioteki należy skorzystać z płynu dezynfekującego, umieszczonego w dozownikach, w oznaczonych miejscach (np. na ścianie naprzeciwko wejścia do biblioteki).
VI. W bibliotece może przebywać tylko jedna osoba zwracająca podręczniki/książki.
VII. Uczeń podkłada pod czytnik po kolei każdą książkę, nauczyciel bibliotekarz zaznacza w systemie komputerowym SOWA zwrot książki, po czym uczeń odkłada książki w wyznaczone przez nauczyciela bibliotekarza miejsce.
VIII. Nauczyciel bibliotekarz informuje o ewentualnych książkach, które jeszcze nie zostały zwrócone.
11 maja - Dzień bez Śmiecenia
Święto zostało zainicjowane przez młodzież z kilkunastu krajów współdziałających w ramach międzynarodowego programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. W Polsce obchodzone jest od 11 maja 2007 roku. Inicjatorzy chcą zwrócić naszą uwagę na potrzebę prawidłowej segregacji odpadów i wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów. Dzięki segregowaniu pozornie nieprzydatne rzeczy, uchodzące za śmieci, mogą zamienić się w nowe przedmioty, np. zabawki, drzwi, ubrania, meble. Segregowanie to ogromny zysk dla środowiska naturalnego, dlatego to święto powinno być obchodzone przez cały rok. My zachęcamy do sięgnięcia po książkę "Co zrobić z tą górą śmieci?" autorstwa Małgorzaty Ogonowskiej i Artura Rogosia, wyd. Adamada.
To jest książka dla mniejszych i większych dzieci, choć powinni ją przeczytać także dorośli. Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię… Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. Dlaczego nie wszystkie? Bo nikt ich nie zna, ciągle powstają nowe! Może i ty coś wymyślisz? Przeglądając strony od końca do początku, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałki, zobaczysz, jak bardzo zasypaliśmy świat odpadami. Coś z tym trzeba zrobić...
(opis wydawcy)
7 maja - Dzień Kosmosu
Z inicjatywy amerykańskich astronautów dzień 7 maja ustanowiono Dniem Kosmosu. Przesłaniem święta jest upamiętnienie wysiłków związanych z poznaniem przestrzeni kosmicznej oraz zachęceniem naukowców do dalszych działań. My zachęcamy Was do zgłebiania tajemnic wszechświata za pomocą książek, których w naszej bibliotece nie brakuje. Możecie wypożyczyć książki naukowe o kosmosie, ale także proponujemy powieści, których akcja dzieje się w przestrzeni kosmicznej.
4 maja - Międzynarodowy Dzień Strażaka
Strażak to jeden z najbardziej bohaterskich zawodów - to przecież strażacy ryzykują zdrowie i życie podczas akcji ratunkowych. Warto dziś poznać kilka ciekawostek na temat ich pracy.
2 maja - Międzynarodowy Dzień Harry'ego Pottera
Zachęcamy wszystkich fanów Harrego i jego przyjaciół do świętowania. A tych, którzy ich nie znają zapraszamy do biblioteki po książki, które wzbudziły zachwyt czytelników oraz krytyków.
30 kwietnia - Ogólnopolski Dzień Koni
Z okazji dzisiejszego święta zachęcami do odwiedzenia biblioteki i poznania ciekawostek o tych pięknych zwierzętach.
29 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Tańca
Taniec to wspaniała sprawa – dzięki niemu można się oderwać od codziennych zmartwień, dbać o kondycję fizyczną i przytulić się do ukochanej osoby. O tańcu można też poczytać - zapraszamy po książki o tańcu i nie tylko.
23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
W naszej bibliotece Dzień Książki jest każdego dnia. Codziennie zachęcamy do spędzenia chociaż krótkiej chwili z książką.
Książki są dobrym narzędziem nie tylko do pogłębiania wiedzy, samorozwoju, ale przede wszystkim pozwalają zrelaksować się, odpocząć, w miły i przyjemny sposób rozwijają nasz mózg. Regularne czytanie wpływa na lepsze zapamiętywanie i opóźnienie procesu starzenia się mózgu. Dlatego sięgajmy po książki i czytajmy! Korzystajmy z bibliotek oferujących nam różnorodną literaturę. Biblioteka to wspaniałe miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.
Przez cały rok staramy się, aby nasza szkolna biblioteka była dobrym miejscem dla człowieka. W miarę możliwości powiększamy nasz księgozbiór - kupujemy lektury, książki tzw. klasyki literatury, nowości oraz książki odpowiadające Waszym zainteresowaniom. Również dzięki Wam, nasz księgozbiór się rozrasta - chętnie przynosicie książkowe dary, którymi chcecie podzielić się z innymi czytelnikami - za co składamy serdeczne podziękowania.
Zapraszamy wszystkich do naszej biblioteki każdego dnia!
Światowy Dzień Ziemi
Światowy Dzień Ziemi w tym roku odbywa się pod hasłem "Przywróć naszą Ziemię". Podczas zajęć online uczniowie zajmowali się promowaniem działań przyjaznych naszemu środowisku. My zachęcamy do zwiększania świadomości ekologicznej przez cały rok poprzez czytanie odpowiednich książek, których nie brakuje w naszej bibliotece.
Zachęcamy także do lektury "Ekoopowieści" wydanych nakładem połączonych sił Fundacji ING Dzieciom oraz ING Banku Śląskiego. Do ich druku użyto ekologicznego papieru i nietoksycznych farb drukarskich. Książka jest dostępna do czytania w wygodnym i przyjaznym środowisku formacie elektronicznym ISSUU. Aby zacząć czytać należy kliknąć TUTAJ.
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren
Konkurs literacki im. Astrid Lindgren jest organizowany przez Fundację „ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom” co trzy lata, począwszy od 2006 roku. Celem Konkursu – w nawiązaniu do twórczości jego Patronki – jest wyznaczanie wysokich standardów literackich oraz wzbogacanie oferty dla młodych czytelników o znakomite książki poruszające ciekawe i ważne tematy, pisane piękną polszczyzną, wskazujące właściwe wzorce postaw i zachowań.
Na Konkurs przyjmowane są prace nigdzie wcześniej niepublikowane, adresowane do czytelników w trzech kategoriach wiekowych: do 6 lat, w przedziale 6-10 lat oraz 10-14 lat. Spośród nadesłanych prac Jury Konkursu – złożone z literaturoznawców oraz przedstawicieli wydawnictw i Fundacji – wybiera i nagradza, oddzielnie w każdej kategorii wiekowej, teksty o wysokim poziomie artystycznym i etycznym, które z pełnym przekonaniem można polecać do czytania dzieciom i młodzieży. Autorami prac konkursowych są zarówno uznani autorzy, jak i debiutanci. Wszystkie nagrodzone w Konkursie książki są w krótkim czasie wydawane.
Poniżej przedstawiamy nagrodzone książki dostępne w naszej szkolnej bibliotece:
Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren.pdf i zachęcamy do sięgania po nie!
„Wojny dorosłych – historie dzieci”
W 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim przypominamy o książkach z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, które przybliżają temat wojny w przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób. Wielokrotnie nagradzane, cenione, wzruszające, napisane prosto, bez patosu, przybliżają rzeczywistość zwykłych ludzi – nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim dzieci, które los rzucił w czas wojennej zawieruchy.
Seria powstała w 2010 roku z inicjatywy i we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego. Opisane w tych książkach historie dzieci opierają się na wspomnieniach jednej z autorek (Joanny Papuzińskiej) oraz na relacjach świadków przeszłości, z Archiwum Historii Mówionej MPW.
Czytając te książki odbędziemy nie tylko lekcję historii, ale też poznamy świadectwo odwagi ludzi, którzy dla ratowania innych narażali życie.
Poniżej prezentujemy książki, które można wypożyczyć w naszej bibliotece:
Wojny dorosłych - historie dzieci.pdf
Zapraszamy!
Smaczne książki na Dzień Czekolady
Z okazji Dnia Czekolady zapraszamy do delektowania się tym pysznym smakołykiem z równie „smakowitą” książką wypożyczoną z naszej biblioteki. Poniżej proponujemy książki z czekoladą w tytule dostępne w szkolnej bibliotece.
Jak wiadomo dobra literatura i smaczna czekolada pozytywnie wpływają na nasz mózg - czekolada jest źródłem pysznego smaku i dodaje dużo energii, a książka dostarcza niesamowitych przeżyć.
My zapraszamy po książki, a w czekoladę musicie zaopatrzyć się sami!
Nagrodzone książki w naszej bibliotece
Portal lubimyczytac.pl i Allegro co roku przeprowadza Plebiscyt Książka Roku. W tym roku została nagrodzona także fundacja promująca czytelnictwo: Fundacja ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom. W 6. edycji Plebiscytu nominowanych było 245 najpopularniejszych i najlepiej ocenianych w lubimyczytać.pl książek z 65 wydawnictw. Poniżej prezentujemy wyniki dwóch kategorii: Fantastyka młodzieżowa i Literatura dziecięca, ponieważ nagrodzone książki posiadamy w księgozbiorze naszej biblioteki i zachęcamy do zapoznania się z nimi.
Książką Roku 2020 w kategorii Fantastyka młodzieżowa został prequel słynnego (również dzięki ekranizacjom) cyklu „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins - “Ballada ptaków i węży”. Natomiast Książką Roku 2020 dla dzieci zostało dzieło Marty Kisiel “Małe Licho i lato z diabłem”.
O pozostałych nagrodzonych książkach można przeczytać na stronie https://lubimyczytac.pl/plebiscyt
"Zamów książkę online" – wyszukaj w katalogu,
zamów i odbierz
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej biblioteki. Można to zrobić na kilka sposobów.
Sposób I
Przejrzeć przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy prezentacje wybranych książek, które warto przeczytać – tzw. Polecajki.
Sposób II
Ściągnąć spis książek w formacie PDF i za pomocą funkcji CTRL F wyszukać książki, którą chciałbyś Czytelniku wypożyczyć: Księgozbiór_SP_397.pdf. Kiedy ściągniesz „Księgozbiór SP 397” i otworzysz plik, naciśnij na klawiaturze skrót CTRL F. Pojawi się okienko, w którym możesz wpisać tytuł lub autora książki, którą chcesz wypożyczyć. Jeśli interesująca Cię książka jest w naszej bibliotece, zostanie wówczas podświetlona i możesz ją zamówić.
Spis „Księgozbiór SP 397” zawiera tylko część książek z naszej biblioteki (nasze najnowsze nabytki od roku 2017), dlatego zachęcamy do poznania kolejnego sposobu, za pomocą którego można przeszukiwać nasz cały katalog (zbiór książek dawnego gimnazjum oraz szkoły powszechnej).
Sposób III
1. Wejdź do internetowego katalogu księgozbioru naszej biblioteki: https://warszawa-sp397.sowa.pl/
2. Wpisz tytuł albo nazwisko autora książki, którą chcesz wypożyczyć i wcisnąć Enter - pojawią się wyniki wyszukiwania.
3. Sprawdzić, czy książka jest dostępna do wypożyczenia - jeśli jest dostępna pojawi się taka informacja w kolorze zielonym.
4. Jeśli książka jest dostępna, możesz ją wypożyczyć.
Jak złożyć zamówienie online?
Musisz drogi Czytelniku zalogować się na swoje konto w e-dzienniku Librus lub na swojego e-maila i wysłać wiadomość do nauczyciela bibliotekarza (Librus: Monika Jankowska lub Renata Korona; e-mail monika.jankowska@sp397waw.pl). W wiadomości należy napisać kto zamawia książkę (nazwisko, imię, klasa) oraz tytuł książki i autora (jeśli jest podany).
Kiedy książka zostanie przygotowana, wyślemy do Ciebie Czytelniku wiadomość.
Należy pamiętać, że na swoim koncie można mieć maksymalnie 3 książki.
Zwroty książek przyjmowane są w godzinach pracy biblioteki podanych na stronie internetowej szkoły oraz od 30.10.2020 przez "okienko" w godz. 16:00 - 19:00.
Organizacja pracy biblioteki w roku szkolnym 2020/2021
podczas stanu epidemicznego.
Zasady wypożyczania podręczników:
-
Podręczniki i ćwiczenia dla klas I, II, III zostaną przekazane wychowawcom.
-
Podręczniki dla klas IV-VIII wydane będą uczniom wg harmonogramu. Uczniowie będą odbierać cały pakiet książek.
Zasady wypożyczania książek (obowiązują do odwołania):
-
Wszystkich wchodzących do biblioteki obowiązują: dezynfekcja rąk przed wejściem oraz zasłonięte usta i nos.
-
W bibliotece jednocześnie mogą przebywać 2 osoby. Pozostałe osoby oczekują na korytarzu zachowując bezpieczną odległość.
-
Nie ma wolnego dostępu do półek. Potrzebne książki podaje bibliotekarz.
-
Zwracane książki będą podlegać dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie są udostępniane innym użytkownikom.
-
W sytuacji wystąpienia nauczania zdalnego wypożyczenia książek będą odbywać się po wcześniejszym elektronicznym zamówieniu książki przez ucznia i ustaleniu terminu jej odbioru.
Zasady zachowania w czytelni:
Czytelnia jest niedostępna dla uczniów do 11 września 2020 r.
Od 14 września (do odwołania) w czytelni obowiązują następujące zasady:
-
Uczniowie zajmują co drugie miejsce wskazane przez bibliotekarza. Maksymalnie w bibliotece przy stolikach może przebywać 8 osób i 3 osoby przy stanowiskach komputerowych.
-
Uczniowie mogą korzystać z książek, podręczników, czasopism i komputerów.
-
Po zakończonej pracy uczeń odkłada pozycję (książkę / czasopismo), z której korzystał, na wskazane przez bibliotekarza miejsce (tzw. „stolik kwarantannowy”).
-
Podręczniki, książki i czasopisma, z których uczeń korzystał w czytelni zostają poddane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie są udostępniane innym użytkownikom.
-
Po każdej przerwie pomieszczenie biblioteki będzie wietrzone, a stanowiska, przy których pracowali uczniowie dezynfekowane.
-
W sytuacji wystąpienia nauczania zdalnego czytelnia nie funkcjonuje.
Zasady pracy biblioteki będą aktualizowane na bieżąco w zależności od sytuacji epidemicznej w szkole.
-