• Rok szkolny 2019/2020

        • Katalog biblioteki szkolnej:

          https://warszawa-sp397.sowa.pl/


           

          Działania naszej biblioteki w roku szkolnym 2019/2020


           

          Zwrot podręczników i książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej

          Oddawanie podręczników w roku szkolnym 2019/2020

           


           


          I. Każdy uczeń ma obowiązek razem z rodzicem sprawdzić stan podręczników i przygotować do oddania taki sam komplet, jaki wypożyczył ze szkoły. Za komplet uważa się podręcznik wraz z płytami CD (przypominamy, że jeśli ktoś wypożyczył podręcznik bez płyty CD to ten fakt został odnotowany w rejestrze komputerowym).

          II. Należy także usunąć z podręczników okładki foliowe oraz różne karteczki, sprawdziany, zakładki itp., które często wkładacie do książek. Jeśli zaznaczaliście coś w podręczniku ołówkiem, to prosimy delikatnie wymazać to gumką. Prosimy o zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki - wyprostować pogięte kartki czy skleić rozdarcia.

          III. Jeśli podręcznik lub książka zostały zgubione lub zniszczone (podarte, pobrudzone, zalane płynem itp.), należy wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem ustalić sposób rekompensaty (np. odkupienie podręcznika/książki czy przyniesienie dowolnej książki w zamian za zniszczoną).

          IV. Osoba wchodząca do szkoły musi być zdrowa oraz zobowiązana jest do przestrzegania na terenie placówki wszelkich środków ostrożności, tj. m.in. osłony ust i nosa, dezynfekcji rąk lub noszenia rękawiczek jednorazowych.

          V. Przy wejściu do budynku będzie mierzona temperatura.

          VI. Przy wejściu do budynku/wyjściu należy skorzystać z płynu dezynfekującego, umieszczonego w dozownikach, w oznaczonych miejscach (np. na ścianie naprzeciwko wejścia do biblioteki).

          VII. W bibliotece mogą przebywać tylko dwie osoby.

          VIII. Uczeń/rodzic podkłada pod czytnik po kolei każdą książkę, nauczyciel bibliotekarz zaznacza w systemie komputerowym SOWA zwrot książki, po czym uczeń/rodzic odkłada książki w wyznaczone przez nauczyciela bibliotekarza miejsce.

          IX. Nauczyciel bibliotekarz informuje o ewentualnych książkach, które jeszcze nie zostały zwrócone.

           

          Harmonogram zwrotu podręczników i książek wypożyczonych z biblioteki szkolnej:

          Data

          10:00 – 13:00

          13:30 – 16:00

          15.06 (poniedziałek)

          5a

          3a

          3b

          Data

          11:00 – 14:00

          14:30 – 17:00

          16.06 (wtorek)

          5b

          1a

          17.06 (środa)

          6a

          1b

          18.06 (czwartek)

          7a

          1c

          Data

          10:00 – 13:00

          13:30 – 16:00

          19.06 (piątek)

          7b

          2a

          22.06 (poniedziałek)

          8a

          2b

          23.06 (wtorek)

          8b

          2c

          24.06 (środa)

          8c

          Dodatkowy termin dla osób, które nie oddały wszystkich książek

           

           

          W związku z panującą sytuacją, bardzo prosimy o zastosowanie się do przedstawionych terminów i wytycznych.

           


           

           


           

          XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

          30 maja (sobota) rozpocznie się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom (XIX OTCD), który potrwa do 7 czerwca. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

          Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

          Gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze. Nie zabraknie poczytanek, pogadanek i konkursów!

          Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej. Program dostępny jest na stronie: Program XIX ogólnopolskiego tygodnia czytania dzieciom.

          Hasło „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach” zostało wybrane po to, aby poprzez książki i opowieści o zwierzętach budować empatię dzieci wobec nich, a także zwrócić uwagę na to, że my, ludzie, w ogromnym stopniu zawłaszczyliśmy Ziemię i pozostawiamy coraz mniej przestrzeni dla innych żywych, wspaniałych stworzeń. W dodatku tymi, które są w naszym najbliższym otoczeniu, nie zawsze dobrze się opiekujemy… – mówi Irena Koźmińska, Prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

          W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w całej Polsce odbędą się spotkania czytelnicze online z autorami książek dla dzieci i młodzieży, przyrodnikami, weterynarzami. Czytać będą pedagodzy, pisarze, artyści, a także rodzice i dziadkowie.

          Zapraszamy do śledzenia strony internetowej: Cała polska czyta dzieciom.

           


           

           

          „Czytanie na drugie śniadanie”

           

          Zachęcamy wszystkich, zarówno najmłodszych jak starszych, a nawet całe rodziny, do wzięcia udziału w internetowych spotkaniach zorganizowanych przez Kraków Miasto Literatury UNESCO pt. „Czytanie na drugie śniadanie”. Krakowscy twórcy (pisarze, komiksiarze i artyści znani z książkowych stronic) prezentują bajki, fragmenty ciekawych książek, ilustracje i komiksy. Spotkania odbywają się od poniedziałku do piątku o godz. 9.30 na Facebooku Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Materiały publikowane w tym cyklu dostępne są także na kanale KBF na platformie YouTube: Czytanie na drugie śniadanie.

           

           

          Zapraszamy na „Czytanie na drugie śniadanie”!

           

           


           

          Polecajki

           

          Nie wiesz, którą książkę wypożyczyć w ramach akcji "Książka z okienka"? Poznaj nasze Polecajki!

           

           


           

          "Książka z okienka" – wyszukaj w katalogu, zamów i odbierz

           

          Nauka jest ważna, ale równie ważne są chwile spędzone z książką dla przyjemności. Jakiś czas temu zachęcaliśmy do lektury dostępnych za darmo w Internecie książek, bajek, opowiadań. Zaproponowałyśmy również warte uwagi nowości wydawnicze, które można nabyć w księgarniach internetowych w tradycyjnej formie papierowej, jako e-book do czytania na nośnikach elektronicznych i audiobooki do słuchania. W ostatnim czasie w naszej bibliotece pojawiło się kilkadziesiąt nowych książek, które zakupiłyśmy z myślą o naszych czytelnikach i chcemy się nimi z Wami dzielić. Dlatego powstał pomysł "Książka z okienka", polegający na złożeniu "zamówienia" na książkę z naszej biblioteki poprzez wiadomość w e-dzienniku Librus lub na e-maila monika.jankowska@sp397waw.pl Każdy czytelnik może zamówić do 3 książek, nawet kiedy ma już inne książki na swoim koncie. Aby zamówić książkę należy wykonać kilka kroków:

          1. Wejść do internetowego katalogu księgozbioru naszej biblioteki: https://warszawa-sp397.sowa.pl/

          2. Wpisać tytuł książki albo nazwisko autora książki, którą chcesz wypożyczyć i wcisnąć Enter - pojawią się wyniki wyszukiwania.

          3. Sprawdzić, czy książka jest dostępna do wypożyczenia - jeśli jest dostępna pojawi się taka informacja w kolorze zielonym.

          4. Jeśli książka jest dostępna i chcesz ją wypożyczyć, napisz w wiadomości w e-dzienniku Librus lub na e-maila monika.jankowska@sp397waw.pl tytuł książki i autora (jeśli jest podany).

          Zamówienia książek prosimy wysyłać do wtorku (tj. 19.05.2020). Następnego dnia książki zostaną przygotowane i będą do odbioru przez tzw. okienko po godz. 12:00. Zwroty wszystkich książek będziemy przyjmować w czerwcu (później podamy dokładny termin).

           


           

          Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

           

          Od 1985 roku corocznie 8 maja obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Święto, zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek (8-15 maja), okres, w którym książnice wszystkich typów otwierają się jeszcze bardziej na swoich użytkowników poprzez organizację spotkań, konferencji czy warsztatów. Niestety w tym roku w wielu bibliotekach to wyjątkowe święto odbywa się bez uroczystych obchodów.

           

          My proponujemy naszym Czytelnikom kilka sposobów spędzenia tego szczególnego tygodnia. 

           

          Dzisiaj zachęcamy do przeczytania artykułów pani Barbary Morawiec „Cechy bibliotekarza i jego doniosła rola” - sprawdźcie, czy wskazówki z początku XX wieku są nadal aktualne… Drugi artykuł to zbiór memów nie tylko o bibliotekarzach, ale także czytelnikach :)

           

          CECHY BIBLIOTEKARZA I JEGO DONIOSŁA ROLA

           

          CAŁA PRAWDA O BIBLIOTEKACH I CZYTELNIKACH W MEMACH

           

           

          Znacie grę w bingo? Dzisiaj przedstawiamy inną odsłonę tej popularnej gry i zachęcamy całe rodziny do wspólnej zabawy w Bingo Literackie. Zasady gry i plansza: Bingo Literackie

           

          Po raz kolejny zachęcamy, tych któzy nadal się wahają, do czytania. Przeczytajcie, jakie korzyści daje czytanie: Warto czytać!

           

           

           


           

          Majowe święta

          Z okazji zbliżających się majowych świąt przesyłamy dwie prezentacje. Nie spędzimy ich tak, jak zazwyczaj, na wyjazdach lub spotkaniach ze znajomymi, więc może to tym bardziej okazja do dowiedzenia się, co tak naprawdę w tych dniach świętujemy.

          Majowe święta

           

          Święto Narodowe - 3 maja

           

           


           

          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

           

          Co roku 23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto zostało powołane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną dla Was krótką prezentacją na temat tego wyjątkowego święta: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - prezentacja.
          Niestety w tym roku obecna sytuacja na świecie uniemożliwia nam świętowanie w taki sposób, jaki był do tej pory. Nie możemy wybrać się do biblioteki, księgarni czy domu kultury. Pomimo tego możemy uczestniczyć licznych inicjatywach czytelniczych w Internecie organizowanych przez biblioteki, wydawnictwa, księgarnie i instytucje kultury.

              

          Zachęcamy do celebrowania tego dnia z książką w dłoni, e-book’iem lub audiobook’iem, tak jak to już zrobili Nauczyciele naszej szkoły, życzymy zaczytanego czwartku!

           


          2 kwietnia 2020
          Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

          Obchodzony w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców.

          Co roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego dnia i przygotowuje list do dzieci całego świata oraz plakat. Polska była gospodarzem w 1980 roku: motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat zaprojektował Jerzy Czerniawski.

          W tym roku gospodarzem jest Słowenia.

          List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina, a plakat zaprojektował Damijan Stepančič.

          (Źródło: http://www.ibby.pl/?p=6102)

           

          Zachęcamy dzisiaj wszystkich do przeniesienia się w świat książek dla dzieci, które można znaleźć na stronach:

           

          Miłego czytania!

           


          Wydawnictwo Olesiejuk przygotowało do pobrania darmową książkę dla dzieci o koronawirusie.

          Przy tej książce, całkowicie za darmo, pracowało kilkanaście osób.
          Treść jest przekazana w spokojny i przejrzysty sposób, dodatkowo ozdobiona przepięknymi ilustracjami.

          Książka jest adresowana, przede wszystkim, do dzieci, które dzięki niej zrozumieją czym jest koronawirus i co mogą robić, by się przed nim ustrzec oraz jak mogą zadbać o najbliższych i otoczenie.

          Masz tę moc! - książka o koronawirusie

           


           

          Jaka książka powinna znaleźć się w bibliotece szkolnej?

          https://padlet.com/bibliotekamonika/8gg8wwhkl916

          Zapraszamy do zabawy!

           


           

          Nowości w naszej bibliotece

          Nowosci_w_naszej_bibliotece_marzec_2020.pdf

          Nowosci_w_naszej_bibliotece_2019.pdf

           

           

           

           

          Książka na Walentynki

          Miłość… Amour… Love… Hubb… Elska… Liebe… Szerelem...
          – nieważne w jakim języku powiemy o miłości, zawsze chodzi o to silne uczucie łączące ludzi.

           

          Mówi się, że miłość to magia i nie da się jej opisać słowami, choć wielu próbowało, ponieważ jest ona uczuciem, które było, jest i będzie inspiracją dla artystów, poetów, pisarzy.

          Zatem kochajcie i pozwólcie przenieść się w magiczny świat książki... Serdecznie zapraszamy po książki na Walentynki - o miłości szczęśliwej, trudnej, ale również o przyjaźni, która jest także wspaniałym uczuciem. 

              


           

          Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka polecamy wzruszającą książkę Mój dziadek był drzewem czereśniowym. Książka opowiada o małym chłopcu, który musi zmierzyć się ze śmiercią babci a później dziadka. Historia ukazana w książce jest piękna i wzruszająca, momentami człowiekowi pęka serce i łamie się głos.

          Znalezione obrazy dla zapytania mój dziadek był

          Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka polecamy wzruszającą książkę Babcia na jabłoni. W książce przedstawiono historię Andiego, który nie miał babci. Jego koledzy mieli babcie, a Andi był samotnym wnuczkiem. Pewnego dnia spotkał swoją babcię, która siedziała na jabłoni. Babcia Andiego robiła co chciała i miała szalone przygody - sami przekonajcie się jakie.

          Babcia na jabłoni


           

          "Pasowanie na czytelników" naszej biblioteki

          11 grudnia 2019 r. odbyło się Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników naszej biblioteki. Kilka dni wcześniej pani bibliotekarka udała się do pierwszoklasistów i przedstawiła im krótką prezentację o bibliotece oraz regulamin korzystania z biblioteki. Zaprosiła także uczniów na uroczyste pasowanie.

          W środę młodsi uczniowie zostali miło powitani w progach biblioteki szkolnej przez Królową Książkę, Kota w Butach, Czerwonego Kapturka, Calineczkę i Sierotkę Marysię. W postacie z bajek wcieliły się uczennice z kl. 5b i 7b. Królowa Książka sprawdziła znajomości bajek, a także powiedziała, jak należy postępować z książkami. Uczniowie złożyli przyrzeczenie, że będą książki szanować oraz rzetelnie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przedstawieniu Czerwony Kapturek rozdał nowym czytelnikom zakładki do książek,  a później był czas na zwiedzanie biblioteki i wypożyczenie swojej pierwszej książki.

               


          25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Z tej okazji zapraszamy naszych Czytelników do misiowej lektury. Oto nasze propozycje, które możecie wypożyczyć w bibliotece szkolnej:

            Znalezione obrazy dla zapytania księga dżungli książka 

          Znalezione obrazy dla zapytania dziadek i niedźwiadek 

           

           


          Wypożycz książkę na Halloween!

           
           


          14 października 2019 roku zmarł Bohdan Butenko – polski grafik i ilustrator. Autor komiksów i książek, projektant lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. Twórca przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można podziwiać i wypożyczyć książki, do których ilustracje stworzył Bohdan Butenko.

           

          Znalezione obrazy dla zapytania historyjki z niepodległej

           

           

    • Kontakty

      • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 397
      • sekretariatsp397@wp.pl, sekretariat.sp397@eduwarszawa.pl
      • tel. (22) 617 68 03 tel. (22) 617 01 79 fax. (22) 617 68 08
      • ul. Afrykańska 11 , 03 – 966 Warszawa Strona wykonana w standardzie WCAG Poland
      • https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-397-im-Bohater%C3%B3w-Olszynki-Grochowskiej-w-Warszawie-104666415720246
  • Galeria zdjęć

      brak danych