• Nowości w naszej bibliotece

    • 
     Dla naszych najmłodszych Czytelników.pdf 
     
     
     
     

     Dla naszych nieco starszych Czytelników.pdf

      

     Dla naszej młodzieży i najstarszych Czytelników.pdf

      

      

      

     Dla naszych najmłodszych Czytelników

      

     Książki z serii „Czytam sobie” poziom 3

     to tytuły stworzone z myślą o dzieciach, które potrafią już samodzielnie czytać, a sama lektura pozwala im rozwijać pasje. To ostatnia, najbardziej wymagająca część z całej serii książek „Czytam sobie”. Lektury zawierają od 2500-2800 słów, a umieszczone w nich ilustracje są w kolorze czarno-białym – po to, by nie rozpraszać małych czytelników i dać im poczucie obcowania z prawdziwą książką. Dodatkowo, by ułatwić dzieciom naukę czytania, w pozycjach z serii „Czytam sobie. Poziom 3” umieszczono słownik trudniejszych słów.


      

     Dog Man

     Dav Pilke

      

     W czasach mroku i rozpaczy, gdy pojawiają się dziwne czarne charaktery…

     Tylko gliniarz z psim łbem może ocalić świat!

     George i Harold wykreowali nowego herosa, który wygrzebuje spod ziemi ścierwo korupcji, chwyta za portki zmykających złoczyńców, rabusiom pokazuje kły wymiaru sprawiedliwości.

      

                                          


      

     Opowieści o psach, które ratowały świat. 31 wiernych zwierzaków, które odcisnęły ślady swoich łap w historii

     Kimberlie Hamilton

      Psy ratują świat i zmieniają bieg historii!
     Poznaj historie prawdziwych psich bohaterów, którzy przyłożyli łapę do tego, by świat był lepszy. Jak tego dokonali? Antis, psi lotnik, towarzyszył żołnierzom na pokładzie samolotów w trakcie drugiej wojny światowej. Suczka Oddball opiekowała się pingwinami w Australii. Trakr, niezłomny owczarek niemiecki, ratował ocalałych pod gruzami World Trade Center. A urocza i harda Fortune tak bardzo podpadła samemu Napoleonowi, że aż chciał się jej pozbyć. Przygotuj się na moc faktów i bohaterskich wyczynów, od których aż sierść się jeży!

     Kudłata i rozszczekana lektura dla wszystkich, którzy mają bzika na punkcie psów.

      

     Martynka. Pierwsze czytanki

     Gilbert Delahaye

     Opowiadania do nauki czytania: proste krótkie teksty, niewielka liczba zmiękczeń, duża czcionka. Dodatkowe zadania pomagają w kształceniu czytania ze zrozumieniem. Doskonała pierwsza lektura z ulubioną bohaterką – Martynką!

     W książce znajduje się 5 opowiadań:

     Nowa koleżanka,

     Wakacje u babci,

     Wyprawa pontonem,

     Mała baletnica,

     Zaginiony piesek.

      

     Podróż w głąb Tęczowej Galaktyki

     Magdalena Płuciennik

      

     Kosmiczna przygoda, spełnione marzenia i międzyplanetarna podróż tropem gwiezdnych tajemnic.

     Wielki teleskop Dragomira Orbitera wychwycił raz maleńką galaktykę, niepodobną do żadnej innej. Czy była ona tylko złudzeniem? Po wielu nieudanych próbach zaprzestano poszukiwań, uznając je za niedorzeczne. Jedynie Dragomir się nie poddawał, poświęcając całe swoje życie na obserwacji nieba. Ale kiedy i on już zaczął wątpić, czy to, co widział, było realne, w jego głowie powstał zupełnie szalony plan… Wybitny astronom nie uwzględnił w nim jednak małej dziewczynki, która niespodziewanie pojawiła się w jego domu.

      

     Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica filmu

     Martin Widmark, Helena Willis

      

     Do Valleby przybywa ekipa filmowa, żeby nakręcić film. Światowej sławy reżyser Omar Rauk chce obsadzić jednego z mieszkańców Valleby w drugoplanowej roli męskiej. Organizuje casting. Tej samej nocy ktoś włamuje się do salonu optycznego. Czy ma to związek z ekipą filmową? A może z listem sprzed lat znalezionym przez Lassego i Maję?

                             

     Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica zamku

     Martin Widmark, Helena Willis

      

     Hrabia von Farsen zaprasza mieszkańców Valleby do swojego zamku na degustację ekskluzywnej czekolady. Gdy goście, delektując się czekoladą, z zazdrością podziwiają przepych na zamku, hrabia roztacza przed nimi możliwość szybkiego wzbogacenia się. Wystarczy zainwestować w jego plantację kakao. Lasse i Maja zaczynają nabierać pewnych podejrzeń i postanawiają przejść się po zamku...


      

     8+2 i wycieczka rowerowa do Danii

     Anne-Cath. Vestly

      

     Szósty tom uwielbianej przez dzieci serii o przygodach najliczniejszej i najsympatyczniejszej książkowej rodziny.

     Nadchodzi lato. Rodzina z domku w lesie wybiera się na wakacje. I to nie byle jakie: będzie to rowerowa wyprawa za granicę. To nic, że babcia nie umie jeździć na rowerze, a Morten i Mina są za mali na dalekie wycieczki. Tata znajdzie sposób na wszystko.

     Czy to nie strach nocować w lesie albo w schronisku? Czy w podróży można poznać nowych przyjaciół? Szykuje się wielka wakacyjna przygoda!

                          

     8+2 i Sztormowy Wiatr

     Anne-Cath. Vestly, Marianna Oklejak

      

     Ostatnia część cyklu o dużej rodzinie z domku w lesie.

     Ośmioro dzieci z domku w lesie wymyśla wspólnie prezent dla rodziców: chcą zbudować dla nich na podwórzu piękną ławkę. Tymczasem Morten i babcia wpadają na inny wspaniały pomysł, do którego niezbędna będzie… stara beczka po śledziach. A to tylko początek wielu dziwnych przygód!

     Babcia i Morten będą musieli przeprowadzić śledztwo, a potem sami zostaną podejrzanymi. Morten zyska nowego przyjaciela, babcia – przyszywane wnuki, a domek w lesie – zupełnie nowego mieszkańca.


      

     Elfie, gdzie jesteś?

     Marcin Pałasz

      

     Elf to pies, którego pokochała cała Polska. W każdym tomie swoich przygód pies wraz ze Swoimi natykają się w kryminalno-detektywistyczną zagadkę i otwierają śledztwo.

     Elf: Zgubiłem się w wielkim lesie. Moich nigdzie nie było, więc postanowiłem sam ich znaleźć i zgubiłem się jeszcze bardziej. Potem źli ludzie wsadzili mnie do ciasnej klatki i w żaden sposób nie mogłem dać Moim znać, gdzie jestem.

     Duży: Na szczęście okazaliśmy się nieźli w tropieniu. Przy okazji pomogliśmy policji w pewnym śledztwie, Młody poznał uroczą Nukę, a ja… mam nowych kolegów z brygady antyterrorystycznej. Same plusy!

                    

     Elf wszechmogący

     Marcin Pałasz

      

     Tym razem na początku upragnionego urlopu nad morzem ktoś kradnie pensjonat, w którym Elf ze Swoimi mieli mieszkać. W kolejnym mieszka szemrane towarzystwo, a po okolicy plącze się szajka, która obrabowała muzeum bursztynu. Elf ze Swoimi natychmiast angażują się w tę sprawę.

     Przeczytajcie o przezabawnym i mrożącym krew w żyłach urlopie Dużego, Młodego i Elfa, psa o gołębim sercu.

      

     Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania

     Katarzyna Wierzbicka

      

     Rozpoczęło się odliczanie do świąt!

      

     W wiosce Świętego Mikołaja trwają już przygotowania. Odbieranie listów, produkcja zabawek, pakowanie, przygotowanie sań i… sprawdzanie poziomu grzeczności dzieci. Pracowite elfy uwijają się, by zdążyć ze wszystkim i by tegoroczne święta były naprawdę idealne. Jednak pewnej grudniowej nocy w wiosce Mikołaja zjawiają się niespodziewani goście i wygląda na to, że w tym roku Boże Narodzenie może okazać się wielką katastrofą.

      

     Czy niespodziewani goście i elfy nauczą się współpracować?

     Czy elf Wiercipiętek spełni marzenia dzieci?

     Czy uda się uratować święta?

     Elf do zadań specjalnych to 24 bardzo świąteczne opowiadania, które można czytać przez 24 grudniowe wieczory – od 1 grudnia do Wigilii – lub jak normalną książkę! Przygotuj się na ten niezwykły czas i wprowadź świąteczną atmosferę w swoim domu krok po kroku, rozdział po rozdziale.

      


      

     Nowe listy od Feliksa. Tom 2. Mały zając podróżuje po przeszłości

     Annette Langen, Constanza Droop

      

     Urocza opowieść pluszowego zająca wprawi wszystkich milusińskich w zdumienie i pozwoli im przeżyć niesamowite chwile. Prawdziwe listy i duża mapa z ważnymi datami w historii świata pomogą w odkrywaniu tajemnic przeszłości.


      

     Raz, dwa, trzy. Piaskowy Wilk 
     Asa Lind

     Piaskowy Wilk uwielbia trudne pytania. To dlatego tak dobrze się czuje w towarzystwie Karusi. Opowiada jej rzeczy zapierające dech w piersiach i razem tłumaczą sobie zagadki otaczającego świata. Karusię ciekawi wszystko – komary i miłość, puste kieszenie, nieposłuszne nogi, krótkie chwile, które bywają długie, wszechświat bez końca i czerwone kalosze.

     45 niezwykłych opowiadań o Piaskowym Wilku i Karusi, ukochanych tak przez dzieci, jak i przez dorosłych – teraz w jednym tomie.

      

     Wydanie zawiera: Piaskowy Wilk, Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia oraz Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły.

      

     Asa Lind pokazuje świat na pograniczu rzeczywistości i dziecięcej fantazji, świat widziany oczami dziecka. Jest bardzo świadoma języka, smakuje go i bawi się nim, podobnie jak robią to dzieci. Rysunki Kristiny Digman w znakomity sposób współtworzą klimat opowieści.


      

     Zagadki detektywistyczne

     Ana Gallo

      

     W tej niezwykłej książce czeka na rozwiązanie 25 zagadek o różnym stopniu trudności. Jedne wymagają logicznego myślenia, inne zachęcają do ruszenia wyobraźnią, a wszystkie gwarantują dobrą zabawę i gimnastykę szarych komórek nie tylko dla młodego czytelnika.

      

      

     Nieja i ja

     Antonina Kasprzak

      

     Po rozwodzie rodziców Irenka mieszka z mamą w starym, zaniedbanym domu babci. Czuje się tu samotna, tym bardziej, że mama jest wiecznie zapracowana, a babcia wyjechała właśnie do sanatorium. Pewnego dnia zjawia się tajemniczy pan Panek – antykwariusz i historyk zbierający materiały do książki o historii dzielnicy. Mama jest zachwycona nowym znajomym, Irenka jednak podejrzewa, że Panek nie jest zainteresowany ani książką, ani mamą, ale zapomnianym rodzinnym skarbem. W odkryciu przedwojennej tajemnicy i zdemaskowaniu nieuczciwego poszukiwacza skarbów pomaga Irence Franek (bratanek Panka) oraz Nieja – tajemnicza mała istota z innego wymiaru, która potrafi przenosić się w czasie.


      

     Tata w sieci

     Philippe de Kremmeter

      

     Tata pingwin jest zawsze w sieci. Rano czyta gazetę na swoim laptopie, sprawdza pogodę i odwiedza swoich 532 przyjaciół na Icebooku. Przez resztę dnia jego syn i żona też nie mają z niego za wiele pożytku. Pewnego dnia tatę spotyka nieszczęście: jego komputer nie może połączyć się z siecią! Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów na Antarktydzie, dla wielu może brzmieć znajomo!

                          

     Mama na diecie

     Philippe de Kremmeter

      

     Kontynuacja książki Tata w sieci.

     Mama pingwin całe dnie czyta różne czasopisma dla kobiet. Z przepisów, które w nich znajduje gotuje pyszne dania dla synka – pingwina.

     Ale pewnego dnia postanawia zostać top pingwinicą, taką jak te na zdjęciach w jej czasopismach, i rozpoczyna dietę. Teraz w rodzinie pingwinów na stole pojawiają się same dietetyczne potrawy, a centralne miejsce w domu zajmuje waga…

      

      

     Od mikmaka do zazuli. Atlas regionalizmów dla dzieci

     Michał Rusinek, Joanna Rusinek

     Mikmaki w cynkach chodzą po ulicach Szczecina! W Grudziądzu dzieci robią szneki, a Lubawa pełna jest wesołych fofelków. Fiksmatynta zapełniają gnieźnieńskie szuflady, chociaż w Częstochowie mogą być też pakowane w zrywki.

     Co oznaczają te tajemnicze słowa? Dowiesz się, czytając książkę Michała Rusinka, który wybrał się w podróż po Polsce śladami regionalizmów. W atlasie wyjaśnia ich znaczenie za pomocą opisów i wierszyków.

     Czy na klopsztandze, czy w czasie siąpawicy nie róbcie sobie siupy i poznajcie słowa używane przez mieszkańców polskich miast, miasteczek i wsi.


      

     Jak się zachować w Internecie. Netykieta i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych 

     Alicja Żarowska-Mazur

     Rodzice i nauczyciele z pewnością często ci powtarzają, że Internet jest niebezpieczny i trzeba uważać. Oczywiście kiwasz głową i dla świętego spokoju przyznajesz im rację, ale czy na pewno umiesz zadbać o swoje bezpieczeństwo?

     Z tej książki dowiesz się:

     dlaczego warto chronić prywatność,

     jak radzić sobie z cyberprzemocą,

     czym różni się wirus od robaka komputerowego,

     co to są flejmy, ciasteczka i mikropłatności.

      

      

     Minecraft. Zbuduj! Lunapark

     Stephanie Milton

      

     Dzięki temu podręcznikowi dowiesz się, jak stworzyć własny minecraftowy park rozrywki! Znajdziesz tu wyczerpujące opisy pomysłów na liczne atrakcje: od klasycznej karuzeli, poprzez kolejkę w nawiedzonym dworze, niesamowite dżunglowe wiry wodne, a także międzywymiarową kolejkę!

                        

     Minecraft. Niesamowite bazy. Budowle pobudzające wyobraźnię

     Thomas McBrien, Ryan Marsh

      

     Odwiedź legendarne bazy Dwunastki - członków gildii wytrawnych budowniczych, gotowych zaprezentować swoje największe dzieła, w tym m.in. statki powietrzne oraz niezwykłe podwodne siedziby! Poznaj ich najlepsze sztuczki i rady, dzięki którym stworzysz fantastyczne tematyczne bazy, podołasz największym budowlanym wyzwaniom i skonstruujesz skomplikowane mechanizmy z czerwonego kamienia. Ta pełna ciekawych, unikatowych konstrukcji książka pobudzi wyobraźnię zarówno młodszych, jak i starszych fanów Minecrafta.


      

     Minecraft. W świecie gry

     Nick Elioplaos, Luke Flowers

      

     Przedstawiamy pierwszą oficjalną powieść na licencji Minecrafta z serii: „Kroniki Woodsword”. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich czytelników w wieku powyżej 7 lat.

     Czwórka uczniów ze szkoły Woodsword Middle zostaje poproszona przez jednego z nauczycieli o przetestowanie na Minecrafcie specjalnych, ulepszonych gogli do gry w wirtualnej rzeczywistości. Kto by nie chciał grać w Minecrafta we własnej szkole! Gracze są wytrawni, lecz gdy okazuje się, że nowe gogle przenoszą wprost do świata gry, zaczyna się walka o przetrwanie… Z opresji uratować ich może tylko nowa koleżanka, która niedawno pojawiła się w ich szkole…

                     

     Minecraft. Noc nietoperzy

     praca zbiorowa
      

     Druga oficjalna powieść na licencji Minecrafta z serii: „Kroniki Woodsword” Pozycja obowiązkowa dla wszystkich czytelników w wieku powyżej 7 roku życia.

     Szkołę Woodsword Middle nawiedza rój nietoperzy. Ale to nie koniec kłopotów dla Morgan, Ash, Harper, Po i Jodi. Ta piątka przyjaciół i wytrawnych graczy ma jeszcze jeden poważny problem – ich osadę w świecie Minecrafta atakuje horda zombie. Muszą więc zadać sobie pytanie: kto stoi za tymi koszmarnymi wypadkami... oraz znaleźć sposób na uporanie się z nimi!


      

     Minecraft. Mob w maszynie

     Nick Elioplaos, Luke Flowers, Alan Batson

      

     Kolejna odsłona przygód Morgana, Ash, Harper, Po i Jodi, czyli czwarta część z serii powieści pt. „Kroniki Woodsword”, których akcja toczy się w świecie Minecrafta.

     Tym razem uczniowie z Woodsword trafiają do wybudowanej w świecie Minecrafta repliki własnej szkoły. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się znajome, lecz przyjaciele szybko odkrywają, że nic nie działa tu według znanych im zasad gry. Atakuje ich horda mrocznych szkieletów, ściany rozpadają się na milion cyfrowych kawałków, a płomienie Netheru pojawiają się w zupełnie nieoczekiwanych miejscach. Wszystko to dzieje się za sprawą nieznajomego, który nazywa siebie Królem Przywoływaczy. Gdy także w prawdziwej szkole Woodsword zaczynają dziać się dziwne rzeczy, przyjaciele wiedzą już, że muszą szybko dowiedzieć się, kto lub co kryje się za Królem Przywoływaczy i czy jest on w stanie wydostać się z gry… Wydanie oficjalne na licencji studia Mojang.

                        

     Minecraft. Zagadka lochów

     Nick Elioplaos, Luke Flowers, Chris Hill

      

     Kolejna odsłona przygód Morgana, Ash, Harper, Po i Jodi, czyli piąta część z serii powieści „Kroniki Woodsword”, których akcja toczy się w świecie Minecrafta.

     Tym razem przyjaciele niespodziewanie trafiają głęboko pod ziemię i znajdują się w samym środku niezwykłych wydarzeń. Od powodzenia ich misji zależą losy całego świata. Stanowiąc drużynę są pewni, że stawią czoła wszystkiemu, co napotkają w podziemnych lochach. Gdyby jednak tylko wiedzieli, co ich czeka… Gdyby choćby przez chwilę pomyśleli, że zostali zwabieni w niebezpieczną pułapkę… może wtedy inaczej pokierowaliby swoją wyprawą.


      

     Dla naszych nieco starszych Czytelników


      

     Zbrodnia nie przystoi damie

     Robin Stevens

      

     Akcja powieści toczy się na pensji dla panienek. W szkole dochodzi do zbrodni – ginie nauczycielka gimnastyki. Dziewczynki prowadzą w tej sprawie sekretne dochodzenie. Wszystko owiane jest tajemnicą, łącznie z tym, że w szkole kiedyś miało miejsce samobójstwo jednej z uczennic. Dziewczynki są trochę jak Sherlock Holmes i doktor Watson, do których się zresztą porównują. A prasa bardzo serię chwali i okrzyknęła autorkę „Agatą Christie” lub „Dickensem” dla dzieci.

                      

     Smakowite przestępstwa

     Robin Stevens

      

     Daisy Wells i Hazel Wong słyną z zagadek morderstw, które rozwiązały – ale na stronach tej książki poznacie wiele nowych, nieopowiedzianych historii, począwszy od makabrycznego Case of Deepdean Vampire, po zagadkowy Case of the Blue Violet, a przede wszystkim ich pierwszą sprawę – Case of Lavinia's Missing Tie.

     Tom pełen genialnych tajemnic, w tym dwie zupełnie nowe i nigdy wcześniej nie opowiedziane historie, z dodatkowymi podpowiedziami, wskazówkami, sztuczkami i faktami. To idealna lektura dla początkujących detektywów i fanów nagradzanej, bestsellerowej serii „Zbrodnia niezbyt elegancka”.


      

     Wyspa mojej siostry

     Katarzyna Ryrych, Ewa Beniak-Haremska

      

     Poznajemy Pippi, która jakby żyje na samotnej wyspie, w innym świecie... Na tę wyspę wprowadza nas jej młodsza siostra Marysia. Dzięki jej wrażliwości dotykamy wprost największych tajemnic i problemów jej niepełnosprawnej siostry. Odkrywamy przy tym, że każdy człowiek jest osobną wyspą i choć czasem tak bardzo różnimy się od siebie, to każdy z nas ma prawo do godnego życia, szacunku, podziwu i miłości. I pomyślałam sobie, że jeśli potrafimy sprawić, by takie osoby jak Pippi czuły się szczęśliwe mimo swojej choroby, to nasz świat będzie lepszy.

     Książka nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.


      

     Wojownicy. Manga 1. Bicz. Początek legendy

     Erin Hunter, Dan Jolley, Bettina M. Kurkoski

      

     Poznaj początki legendy jednego z największych przeciwników Wojowników – Bicza, przywódcy Klanu Krwi, z którym Klan Pioruna musiał się zmierzyć w szóstym tomie serii, Czarnej godzinie.

     Kiedy pewien kociak nieostrożnie zapuszcza się na tereny patrolowane przez dzikie koty, szybko otrzymuje lekcję pokory. Wraca pokryty bliznami i z żądzą zemsty palącą jego duszę. Poprzysięga zemstę i zbiera innych sobie podobnych włóczęgów. Dni klanów dzikich kotów zdają się być policzone...


      


      

     Dla każdego Czytelnika
      

     Idą święta! O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie

     Monika Utnik-Strugała, Ewa Poklewska-Koziełło

      

     Czy można wyobrazić sobie zimę bez Bożego Narodzenia, pełnego zapachów, smaków i niezapomnianych tradycji? Nie! Ale czy rzeczywiście wszystkie je znacie i czy są takie same na całym świecie? Przekonajcie się!

     Znajdziecie tu odpowiedzi na takie pytania jak: dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy akurat 25 grudnia? Dlaczego organizuje się bożonarodzeniowe jarmarki? Czy wszystkie dzieci dostają prezenty tego samego dnia? Dlaczego ubieramy choinkę? Kto wymyślił pierwsze szklane bombki? Dlaczego buduje się bożonarodzeniowe szopki?

     Poza tym przeczytacie tu również o świątecznych roślinach, pierwszej gwiazdce, a nawet o Ebenezerze Scrooge’u i Dziadku do Orzechów. Nowe wydanie zostało uzupełnione między innymi o teksty najbardziej znanych kolęd, a także rozdziały o Chanuce, bożonarodzeniowych hitach filmowych i muzycznych, niezwykłym przemarszu z pochodniami, koncercie noworocznym i chińskim Nowym Roku!

      

     Lektura obowiązkowa na długie zimowe wieczory – nie tylko pod choinką!


      

     Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada

     Anna Kaźmierak

      

     Oszałamiająco kolorowa książka aktywnościowa wprowadzająca w magiczny świat wiejskich przebierańców – od Bożego Narodzenia, przez karnawał, aż do Wielkanocy.

     Spotkaliście kiedyś rajmaksa, śmierguśników albo pucheroka? Wiecie, po co brodaczom kije, jukacom baty, a maciduli wypchany królik? Jesteście ciekawi, dlaczego siuda baba smaruje ludzi sadzą? Wraz z nastaniem zimy na polskich wsiach od wieków pojawiają się przebierańcy. Trochę straszni, trochę śmieszni – i zupełnie niezwykli. Kim są? Co ich łączy? Co przynoszą i czego chcą?


      

     Sekretne życie autorów lektur szkolnych. Nie tacy święci jak ich malują

     Sławomir Koper

     Dlaczego Słowacki wzbudza w nas zachwyt i miłość?

     Dlatego, panowie, że Słowacki wielkim poetą był!

      

     Autorzy lektur szkolnych przedstawiani są jako posągowe postacie pozbawione wad i namiętności. Niewiele wiemy o ich prawdziwym życiu, które często było znacznie bardziej dramatyczne i urozmaicone, niż dzieła, które po sobie pozostawili. A ze względów wychowawczych nie wypadało informować dziatwy, że ich podręcznikowe wzorce umierały na wstydliwe choroby, były uzależnione od alkoholu czy narkotyków.


      

     Dla naszej młodzieży


      

     George i niezniszczalny kod

     Lucy Hawking, Stephen Hawking

      

      

     George i Annie wyruszają w kosmiczną podróż, aby ocalić Wszechświat.

     Na świecie zaczynają się dziać naprawdę dziwne rzeczy. Banki rozdają pieniądze, sklepy nie mogą pobierać opłat za swoje produkty i ludzie mają jedzenie za darmo, a samoloty nie chcą latać. Wygląda na to, że ktoś włamał się do wszystkich największych i najlepszych komputerów świata.

     Aby dowiedzieć się, kto za tym wszystkim stoi, George i jego najlepsza przyjaciółka Annie muszą wybrać się w kosmos dużo dalej niż kiedykolwiek wcześniej.


      

     Zabójstwo Brangwina Kąkola

     M.T. Anderson

      

     Pełna akcji i humoru, opowiedziana słowem i obrazem historia o elfie i goblinie, którzy dostają się w sam środek odwiecznego konfliktu swych ras. Inteligentne fantasy z satyrycznym zmysłem, jakiego nie powstydziłby się Terry Pratchett.

     Elfi historyk Brangwin Kąkol wyrusza z niebezpieczną misją: ma dostarczyć władcy goblinów bezcenny klejnot na znak pokoju między wrogimi dotąd narodami. Oraz przy okazji zdobyć nieco tajnych informacji. Jego przewodnikiem jest pełen dobrych chęci gobliński archiwista Werfel, gotów zapoznać nieufnego gościa ze wspaniałą kulturą swojego ludu. Ci dwaj mogliby zostać przyjaciółmi – ale niezwykły ciąg wpadek, zdrad i międzykulturowych nieporozumień rzuca ich w sam środek międzynarodowego kryzysu, który może skończyć się dla nich śmiercią, a dla ich narodów – wojną.

     Zabójstwo Brangwina Kąkola to dowcipna powieść o uprzedzeniach, różnicach kulturowych i bezwzględnej polityce, a zarazem błyskotliwa krytyka świata podzielonego na wrogie plemiona, które nie potrafią się nawzajem zrozumieć.


      

      

     Szczypta magii

     Michelle Harrison

      

     Trzy siostry, rodzinna klątwa i… szczypta magii.


     Wronoskał, gdzie mieszkają od dzieciństwa Cherlie, Betty i Fliss, jest dla nich niczym wznoszące się na pobliskiej wyspie więzienie. Zajmujący niemal całą Skruchę gmach z posępną wieżą kryje nie jedną tajemnicę. Otaczające go mokradła oraz dwie inne wyspy – Udręka i Lament – też nie napełniają dziewcząt optymizmem. A one marzą o przygodzie, podróżach, piaszczystych plażach!

      

     Cóż, kiedy na Wronoskale trzyma je potężne przekleństwo, rzucone wieki temu na ich rodzinę. Nadciągająca wraz z krakaniem wron kara za opuszczenie jego granic będzie okrutna.

      

     Czy Charlie, Betty i Fliss zdołają przełamać klątwę? Czy pomoże im w tym uwięziona w lusterku, matrioszkach i starym sakwojażu Buni magia? Czy siostrom Wspacznym uda się umknąć przed prześladującym ich rodzinę pechem? I kim była Sorsha Ciernioczar, której imienia na mokradłach nie odważy się wymówić największy nawet śmiałek?


      

     Zwiadowcy. Tom 14. Pojedynek w Araluenie

     John Flanagan

      

     Polscy czytelnicy, podobnie jak przy poprzednim tomie mogli jako pierwsi na świecie zapoznać się z nowymi przygodami uwielbianych bohaterów.

      

     Król Duncan i jego córka, księżniczka Kasandra, są uwięzieni w południowej wieży zamku Araluen. Daleko na północy niewielki oddział Sir Horace’a oraz dowódca Korpusu Zwiadowców Gilan tkwią w starym forcie oblężonym przez Klan Czerwonego Lisa. Młoda zwiadowczyni Maddie musi dotrzeć do drużyny Czapli i przekonać jej przywódcę Hala, by ruszyli na pomoc Horace’owi i Gilanowi.

                  

     Zwiadowcy. Księga 15. Zaginiony książę

     John Flanagan

      

     Zwiadowca Will i jego uczennica Maddie wyruszają na daleką wyprawę, za morze, do kraju, gdzie nie można ufać nikomu – nawet królowi.

     Król Gallii, Philippe, zwrócił się do króla Duncana z prośbą o pomoc: jego syn został zakładnikiem żądnego władzy barona, który stawia twarde warunki. Gallijski król ma nadzieję, że Duncan wyśle jednego ze zwiadowców, by uratował chłopca.

     Will i Maddie idealnie nadają się do tej misji, ponieważ dla zmylenia wrogów mogą się podawać za ojca i córkę. Udają wędrownych kuglarzy – Will ma być żonglerem, zaś Maddie będzie zręcznie rzucać nożami. Ich celem jest Chateau des Falaises. Mają nadzieję, że zbuntowany baron zaprosi ich, by przed nim wystąpili – jeśli jednak tego nie zrobi, będą musieli znaleźć inny sposób, by dostać się do zamku.

     Podróż przez Gallię okazuje się pełna niebezpieczeństw – Will i Maddie będą musieli radzić sobie z bandytami, intrygującymi arystokratami, a także tajemniczym nieznajomym, który depcze im po piętach. Czy uda im się znaleźć księcia? A jeśli nawet, to jak go uratują?


      

     Dla naszych najstarszych Czytelników

      

     Stranger Things. Mroczne umysły

     Gwenda Bond

     Zanim pojawił się Demogorgon...

     Jeszcze nim przybył Łupieżca Umysłów...

     Strach miał ludzką twarz.

     Tajemnicze laboratorium. Szalony naukowiec. Tajna rządowa operacja.

      

     Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko o pochodzeniu Jedenastki i jej nadnaturalnych mocy, przygotuj się na niemałe zaskoczenie, bo ta książka wywróci wszystko na Drugą Stronę! Powieściowy prequel serialu opowiada wstrząsającą historię matki Nastki. Książka jest pierwszą powieścią towarzyszącą popularnemu serialowi Netflixa.


      

     21 lekcji na XXI wiek

     Yuval Noah Harari

     Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość?

     Yuval Noah Harari, słynny izraelski historyk i wizjoner, w swej najnowszej książce skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie.

     21 lekcji na XXI wiek to zaproszenie czytelnika do wzięcia udziału w debacie na temat naszych czasów.

     Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy. Donald Trump, Brexit, fake newsy, biotechnologia, sztuczna inteligencja, rozszerzona rzeczywistość, dewastacja środowiska naturalnego, kryzys uchodźczy, terroryzm, schyłek liberalizmu. Co te zjawiska naszej codzienności mówią o człowieku i współczesnym świecie?

     Harari, jak zwykle, stawia prowokacyjne pytania, ale i udziela błyskotliwych odpowiedzi, dzięki którym nasz coraz bardziej rozpędzony XXI wiek wydaje się choć trochę pojmowalny przez ludzki rozum.

     Książka 21 lekcji na XXI wiek zamyka hat trick Harariego... Jak zawsze jego tekst jest niezwykle elegancki, ludzki, ujmujący, a często też ironiczny” – Caroline Sanderson, „The Bookseller”.
      


      

     Zapraszamy do wypożyczania!

      


      

     Nowości w 2020 roku

      

     Milton Stephanie 
     Minecraft dla początkujących. Podręcznik przetrwania - krok po kroku

     Ta książka jest dla tych, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z minecraftem! Dzięki niej poznają wersję Minecraft Bedrock Edition! Wskazówki nauczą jak wydobywać minerały, tworzyć narzędzia, znajdować jedzenie, budować schronienie i wytwarzać zbroję oraz dostarczą cennej wiedzy o zwierzętach, potworach i miejscach, w które można trafić.


     Milton Stephanie 
     Minecraft. Podręcznik przetrwania w Minecrafcie

     Książka ta pomoże Ci:  poznać rodzaje biomów i naturalne dla nich budowle;  rozróżniać różne typy mobów;  przetrwać pierwsze dni w grze; nauczyć się, jak wydobyć surowce, założyć farmę, wygrać walkę i wykonać wszystkie te czynności, które są niezbędne, by przetrwać początkową fazę gry. 


     Ed Jefferson
     Minecraft. Zbuduj! Zombieland

     Książka ta, to prawdziwa skarbnica wiedzy o Zombieland. Poznajemy szczegóły na temat: rodzajów, typów  posągów i miasta zombie.

      

     Joey Davey , Jonathan Green , Juliet Stanley
     Minecraft. Niezbędnik mistrza budowlanego

     Ten przewodnik po grze Minecraft pozwoli ci stworzyć 15 zadziwiających arcydzieł sztuki budowlanej! 
     Wewnątrz znajdziesz wskazówki oraz triki, które pozwolą ci zbudować niezwykłe konstrukcje: igloo, lotniskowiec, górską kolejkę, lodowy hotel czy podniebną fortecę.


     Milton Stephanie 
     Minecraft. Podręcznik minigier PvP

     Książka przedstawia kilka propozycji rozgrywek, które dostarczą graczowi i jego przyjaciołom wspaniałej rozrywki. Rady i wskazówki specjalistów z Mojanga pozwolą w pełni cieszyć się grą oraz będą cennym źródłem informacji dla budowniczych minecraftowych minigier.

      

     Milton Stephanie 
     Minecraft. Podręcznik zaklęć i mikstur

     W świecie Minecrafta niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem. Dowiesz się, jak zaklinać ekwipunek, aby nadać mu przydatne właściwości, a także jak warzyć najróżniejsze mikstury, które zapewnią ci skuteczną ochronę


     Alex Wiltshire
     Minecraft. Podręcznik farmera

     W trybie przetrwania wciąż potrzeba żywności i innych przydatnych przedmiotów. Każdy zaprawiony w bojach gracz wie, jak ważne jest posiadanie własnego systemu zaopatrzenia. Dowiesz się wszystkiego: od zasad uprawy roślin, poprzez hodowlę zwierząt aż po produkcję przydatnych bloków.


     Milton Stephanie 
     Minecraft. Podręcznik podboju oceanu

     Tętniące życiem oceany Minecrafta skrywają wiele cennych skarbów, ale także wiele niebezpieczeństw czyhających na nieprzygotowanych graczy. Z poradnika gracze: dowiedzą się, jak oddychać pod wodą; poznają sposoby na odnalezienie zatopionych skarbów i struktury, w których mogą być ukryte; nauczą się, jak walczyć z morskimi strażnikami i innymi mobami.


     Rafał Kosik
     Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy

     Ten tom obfituje w przygody, nowe ciekawostki technologiczne i naukowe, a także niebanalny humor dostosowany do Młodszych Czytelników. Jej bohaterowie: Felix Polona, Net Bielecki i Nika Mickiewicz to nastolatkowie chodzący do warszawskiego gimnazjum im. profesora Stefana Kuszmińskiego.

      

     Andrzej Maleszka
     Pióro T-rexa. Magiczne Drzewo. Tom 11.

     W tym tomie razem z bohaterami zawędrujemy aż do krainy zamieszkanej przez dinozaury, krokodyle i wiele innych groźnych nieokiełznanych gadów i płazów.  Tylko w tej tak odległej od naszych czasów krainie będą mogli zdobyć lekarstwo, które jest ostatnią deską ratunku dla ich przyjaciela..


     Severine Trefouel, Jean-David Morvan
     Irena T. 3  Warszawa

     W 1940 roku wojska nazistowskich Niemiec okupowały Polskę. Żydzi w Warszawie zostali zesłani do otoczonego murami getta. Irena Sendlerowa  przywozi jedzenie, leki i wsparcie uwięzionym w tym piekle, cierpiącym z powodu chorób i niedożywienia. 


     Severine Trefouel, Jean-David Morvan
     Irena T.4 Jestem z ciebie dumny

     W tym tomie sięgamy do momentów życia Ireny Sendlerowej podczas Powstania Warszawskiego. Autorzy rysują również obraz powstańczej Warszawy i przedstawiają go w przystępny dla dzieci sposób.

      


     Nela Mała Reporterka
     Nela to prawdopodobnie najmłodsza reporterka świata, która podróżuje od piątego roku życia po różnych kontynentach, nagrywając i opisując swoje przygody. Kocha przyrodę i wyprawy. Jej idolem jest Steve Irvin, którego wzorem chce ratować zwierzęta i podróżować wszędzie tam, gdzie poniosą ją wyobraźnia i marzenia.

      

                  


     Mary Pope Osborne, Natalie Boyce Pope
     Akademia Tropicieli Faktów. Delfiny i rekiny. Magiczny domek na drzewie

     Kiedy Jacek i Ania wracają ze swojej podwodnej wyprawy mają mnóstwo pytań:  jakie zwierzęta żyją pod wodą, na czym polega echolokacja, jak bawią się delfiny?


     Joe Flood
     Rekiny – najlepsi myśliwi w przyrodzie

     Od ponad 400 milionów lat rekiny uważane są za najgroźniejsze morskie drapieżniki. Są podstawowym elementem ekosystemu, jednak strach nie pozwala nam docenić ich znaczenia, mimo że prawie nie zagrażają człowiekowi.


     Alicja Grobelka
     Rekiny

     Przedstawia 11 gatunków rekinów – kształty i wielkości. Książka-rozkładanka, w której dzięki kilku edytorskim zabiegom możemy zobaczyć ilustrację 3D, wnętrze rekina, albo skomponować jego nową odmianę. 

      

      

     Michał Stachowiak, Monika Michaluk, Witold Przewoźny
     Etnogadki, opowiastki o dawnych obrzędach

     Książka adresowana do dzieci i ich opiekunów, która starszych czytelników skłania do wspomnień, a przed młodszymi odsłania tajemnice świata natury i związanych z nią obrzędów i tradycji.

      

     Artur Rogoś, Małgorzata Ogonowska
     Co zrobić z tą górą śmieci?

     Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, by na serio zatroszczyć się o Ziemię… Czytając książkę od początku do końca, poznasz kilka praktycznych sposobów na ograniczenie ilości odpadów. 


     Michał Leśniewski
     Ale komputery! Megabajtowe historie cyfrowe

     Wiecie, co to jest komputer, prawda? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o komputerach, koniecznie przeczytajcie tę książkę i dokładnie przyjrzyjcie się ilustracjom.


     Robert Jackson
     101 słynnych czołgów

     50 maszyn, które zmieniły bieg historii kreśli rozwój cywilizacji ludzkiej, jaki się dokonał dzięki maszynom. 


     Dorota Skwark
     Wojsko. Bezpieczeństwo.

     Zbiór zasad i porad, dzięki którym dzieci będą umiały się odnaleźć w sytuacji zagrożenia. Poznają je podczas zabawy naklejkami czy rozwiązywania rozmaitych ćwiczeń.

      

      

     Irma Kalnina
     Podano do stołu Savoir-vivre dla dzieci

     Uroczysta kolacja w restauracji, niedzielne śniadanie z rodziną, obiad w szkolnej stołówce –  nieważne, przy jakim stole się siedzi, zasady savoir-vivre’u obowiązują zawsze.


     Gilbert Delahaye
     Martynka. Najlepsze przygody zbiór opowiadań

     W tym zbiorze znajdziecie 8 opowiadań: Martynka i przygody od środy, Martynka i czarownica, Martynka spadła z roweru, Martynka tańczy, Martynka w wesołym miasteczku, Martynka bawi się w teatr, Martynka i osiołek Wesołek, Martynka na biwaku.

      

     Julian Tuwim
     Najpiękniejsze wiersze                        
     Julian Tuwim Dzieciom


     Katarzyna Czekaj-Kotynia, Bartosz Danowski
     Minecr
     aft. Kreatywna nauka i zabawa

     Odkryj świat ukochanej gry Twoich uczniów i wykorzystaj jego potencjał na zajęciach! Gotowe scenariusze zajęć lekcyjnych; Kompletny poradnik gracza; Nauka przez zabawę.

     Jarosz Anna
     Komiks społeczny. 33 historyjki w formie ćwiczeń rozwijających umiejętności społeczne

     Każda z historyjek składa się z krótkiego opisu oraz zadań do wykonania. Dzieci muszą uzupełnić dialogi, wykazać się empatią, wpisując myśli lub uczucia bohaterów, a także odpowiedzieć na zadane pytania.

      

      


     Tracy Packiam Alloway
     Seria „SPEcjalne moce

     Seria książek, której celem jest podniesienie samooceny u dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (SPE). Autorka bierze pod lupę wybrane zaburzenia rozwojowe. Skupia się na mocnych stronach oraz nietypowych umiejętnościach młodych bohaterów, które pozwalają im mierzyć się z codziennymi wyzwaniami.

                   

     Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson
     Potęga obecności. Jak obecność rodziców wpływa na to, kim stają się nasze dzieci, i kształtuje rozwój ich mózgów

     Jednym z najistotniejszych naukowo udowodnionych czynników wpływających na przyszłość dziecka pod względem szczęścia, sukcesu akademickiego, umiejętności przywódczych i znaczących relacji jest to, czy przynajmniej jedna osoba dorosła w ich dzieciństwie konsekwentnie była przy nich.

      

      

     Jesper Juul
     Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

     Jest to poradnik adresowany przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Zdradza tajniki rodzinnego szczęścia, uczy ustanawiania zasad, ustalania priorytetów, wprowadzania reguł, a także wypracowywania metod wzajemnej komunikacji. Porusza tak ważne terminy, jak posłuszeństwo, samodzielność, uwaga, granice, odpowiedzialność czy przywództwo. Akcentuje, jak ważne jest komunikowanie potrzeb i preferencji, zamiast stawiania zakazów i nakazów.

      

     Jesper Juul
     Twoja kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

     Dzięki tej książce rodzice będą w stanie wychować dzieci na samodzielnych i odpowiedzialnych ludzi, pełnych wiary we własne siły oraz możliwości.

      

     Zapraszamy do biblioteki!

  • Kontakty

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 397
   • sekretariatsp397@wp.pl, sekretariat.sp397@eduwarszawa.pl
   • tel. (22) 617 68 03 tel. (22) 617 01 79 fax. (22) 617 68 08
   • ul. Afrykańska 11 , 03 – 966 Warszawa Strona wykonana w standardzie WCAG Poland
   • https://www.facebook.com/Szko%C5%82a-Podstawowa-nr-397-im-Bohater%C3%B3w-Olszynki-Grochowskiej-w-Warszawie-104666415720246
 • Galeria zdjęć

   brak danych