• Rok szkolny 2021/2022

p. Dorota Lizoń
          p. Marzena Winniczek

Drodzy Uczniowie,
          zachęcamy, aby każdy z Was, z okazji Mikołajek w poniedziałek 6 grudnia, dla podkreślenia tego szczególnego Dnia, założył element stroju św. Mikołaja, może to być np. czapka, a Nauczyciele z pewnością "Mikołajów" zwolnią tego dnia z odpowiedzi:)

Dorota Lizoń i Samorząd Uczniowski

Niepodległość przybyła jesienią
          po opadłych, kolorowych liściach,
          w ciężkich butach i szarych szynelach
          niosła wolność piechota ojczysta.
          Wśród żołnierskich, trudnych dni,
          Marszałku, polski sen spełniałeś wytęskniony,
          tak niedorzeczny dla niedowiarków,
          choć nie zwątpiły Twoje Legiony!

11 Listopada to data niezmiernie ważna dla każdego Polaka i każdej Polki. To Dzień Odzyskania Niepodległości!
          Po 123 latach zaborów, karania za mówienie po polsku, zsyłek na Sybir,  germanizacji, walki brata z bratem, Polacy odzyskali swój dom, odzyskali Orła Białego, odzyskali Biało-Czerwoną Flagę. Od tego dnia nie musieli się bać, że bycie Polakiem, bycie patriotą zostanie ukarane.

Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Salvador Dali powiedział kiedyś, że: „Wolność to wysiłek”, dlatego, gdy już odśpiewacie hymn, przejdziecie ulicami miast w czerwono-białym korowodzie, wywiesicie flagę, zastanówcie się jak ogromny dostaliście dar i Waszym obowiązkiem jest go strzec i pielęgnować…Pomyślcie o tym, że wolność to możliwość nauki w języku polskim, to swoboda wyrażania poglądów, możliwość decydowania o sobie.
          Przypomnijcie sobie, jak czasami się wahacie, bijecie z myślami, nie wiecie co zrobić. To całe życiowe miotanie się jest właśnie skutkiem posiadania wolności-wolności wyboru.
          Pamiętajcie o tym każdego dnia i bądźcie wdzięczni tym, którzy wywalczyli tę wolność dla  Was!

Akcja "Kotylion"

Z okazji Święta Niepodległości Samorząd Uczniowski ogłasza akcję "Kotylion". Zachęcamy, aby w środę 10 listopada do stroju galowego (białej bluzki) przypiąć biało-czerwony "Kotylion". Tym drobnym symbolem uczcijmy ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

Ślubowanie klas I

18 października odbyło się w naszej szkole ślubowanie klas I. Samorząd Uczniowski oraz poczet sztandarowy wzięli udział w tym ważnym wydarzeniu. Uczniowie z Samorządu serdecznie powitali nowych kolegów i koleżanki. Odczytali także rotę ślubowania, którą młodsi koledzy powtarzali.