• Recenzje

• Brandon Mull "Wojna cukierkowa"

Brandon Mull to amerykański pisarz, tworzący powieści fantasy dla dzieci, i mój ulubiony autor. Mieszka z żoną
          i czwórką dzieci w Utah w USA. Od 2006 r. napisał serie książek „Baśniobór”, „Wojna cukierkowa”, „Pozaświatowcy”, „Zwierzoduchy” oraz „Pięć Królestw”. Jego książki to bestsellery! Swoją przygodę z książkami Mulla zacząłem od „Wojny cukierkowej”.

Nate wraz z rodziną przeprowadza się do miasteczka Colson z Mission Viejo. Poznaje on tam Gołębia - niezdarnego
          i ofermowatego chłopaka, Summer - zawziętą i żartobliwą dziewczynę o mocnym charakterze oraz Trevora - spoko chłopaka
          z sąsiedztwa, który umie stanąć na wysokości zadania, a gdy trzeba broni słabszych. Cała trójka chodzi do szkoły Mount Diablo. Mają też klub o nazwie ,,Błękitne Sokoły’’. Są oni poszukiwaczami skarbów oraz potrafią skutecznie się włamywać.

W miasteczku pojawia się nowa cukiernia ,,Słodki Ząbek’’, gdzie sprzedawczynią jest miła kobieta w średnim wieku, Pani White. Prosi ona dzieci o przysługi w zamian za cukierki. Lecz cukierki nie są zwyczajne - kryje się w nich magiczna moc. Jest ich wiele, jedne pozwalają przechodzić przez lustra, inne negują działanie grawitacji na człowieka. By jednak nikt nie podejrzewał dzieci, Pani White sprzedaje wszystkim mieszkańcom białe krówki, które tuszują pamięć aż za dobrze. Krówki są jak narkotyk. Każdy, kto ich spróbuje chce jeszcze więcej i więcej. Dzieci są coraz bardziej zaniepokojone stanem ludzi, którzy powoli przemieniali się w bezmózgie zombie, które chcą tylko krówek. Na przykład Nate skakał do sufitu przed tatą, a ten tylko siedział niewzruszony lub Summer, której tata zwykle robił najlepsze kanapki z rybą, a od czasu przyjmowania krówek dał jej zgniłego dorsza ze starą bułką.

Tymczasem Pani White daje Błękitnym Sokołom coraz dziwniejsze zadania. Akcja zaczyna się rozwijać, gdy okazuje się, że Pan Stott, lodziarz, też ma magiczne cukierki.

I rozpoczyna się wojna cukierkowa. Kto ją wygra? Dlaczego w ogóle w mieście pojawiły się cukiernie? Co się stanie z dziećmi
          i ludźmi jedzącymi krówki? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziecie w książce, która wciąga czytelnika w swój świat.
          Po lekturze sam chciałbym zjeść takiego cukierka czyszczącego pamięć, by móc ją przeczytać jeszcze raz.

Opowiedziałbym więcej, lecz mam nadzieję, że moja recenzja zachęci Was do przeczytania. Z tej serii są dwie książki: ,,Wojna Cukierkowa” i ,,Wojna Cukierkowa, Awantura w salonie gier”, a autor pisze część trzecią. Brandon Mull pisze znakomicie, podtrzymuje napięcie, tworzy barwną historię, od której nie można się oderwać. Sam o tym wiem, bo kiedyś miałem przeczytać tylko jeden rozdział, a zamiast tego przeczytałem pięć! Gorąco zachęcam.

Czytelnik z kl. 4a

Fleur Hitchcock ,,Ratując Sophie’’

Książka „Ratując Sophie” opowiada o nastolatce imieniem Lotte. Dziewczyna mieszka wraz z rodzicami i bratem w rozpadającym się domu. Lotte jest tajemnicza i nie lubi mówić o sobie i o swojej rodzinie, jednak pewnego dnia, gdy nastolatka pakuje się na wyjazd słyszy znajomy głos. Gdy schodzi po schodach zauważa nauczycielkę ze szkoły, a koło niej nieznajomego mężczyznę. Najbardziej uwagę Lotte przykuwa schludnie ubrana i pięknie wyglądająca dziewczyna. Lotte przygląda się im i dowiaduje się, że rówieśniczka ma na imię Sophie i wyjedzie z nią na wyjazd, gdzie pozna bliżej dziewczynę i dowie się tajemnic jakie skrywa i jakie niebezpieczne przygody będą musiały przebyć razem.

Moim zdaniem książka była bardzo ciekawa i tajemnicza. Posiadała wiele rozrywkowych elementów, co dodaje książce uroku. Może po wstępie nie wydawać się ciekawa, lecz akcja z każdym rozdziałem nabiera tajemniczości i sprawia, że można stracić poczucie czasu. Książka jest warta lektury, ponieważ można podczas jej czytania poczuć się jakby samym się tam było i przeżywało te niesamowicie niebezpieczne przygody.

Czytelnik z kl. 7b