Biblioteka
Książki online
Gdzie można znaleźć książki w Internecie?
Nauka jest ważna. Równie ważne są chwile spędzone z książką dla przyjemności. Zachęcamy wszystkich do pobierania, czytania i/lub słuchania książek potrzebnych do nauki oraz dla relaksu. W czasie epidemii, dzięki różnym instytucjom i ich działaniom, możemy zdobyć potrzebne materiały do nauki w wygodnej formie i bez wychodzenia z domu. Poniżej przedstawiamy miejsca w sieci oferujące różnorodne utwory literackie w wersji do czytania i/lub słuchania. Na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie.
Darmowe książki dla dzieci w języku ukraińskim:
https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/
http://popdim.ilp.uw.edu.pl/baza-ksiazek-dla-dzieci-po-ukrainsku/
Czytanie na drugie śniadanie: tydzień spędzony w domu upłynie ciekawiej, jeśli na drugie śniadanie zaserwujecie najmłodszym porcję dobrej literatury dla dzieci:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLq_blACKj_-zQbBxcGURJ98IC5y-ZC_hM
Bajki-Zasypianki – uspokajające, wyciszające, ciepłe, kołyszące. Po prostu najlepiej usypiające bajki dla dzieci na świecie:
Darmowe bajki o przygodach elfów, rozwijają wyobraźnię i przenoszą do magicznego świata latających prezentów i czekoladowych domków:
https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania.html
Bajki klasyczne, nowoczesne, edukacyjne, z całego świata - do słuchania i oglądania:
Bajkowisko.pl, czyli wirtualna biblioteka słuchowisk dla dzieci, to zbiór utworów klasycznych, znanych i lubianych, pochodzących z cyfrowych źródeł Biblioteki Narodowej – Polony oraz współczesne utwory napisane przez polskich autorów, specjalnie dla Bajkowiska:
https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/
https://www.youtube.com/channel/UCfNFD9kA84WtfckM0O7ftUg
"Ty też możesz uratować świat. Ekoopowieści z Pietruszkowej Woli"
"Masz tę moc!"
https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf
Książki biblioterapeutyczne od Fundacji ING Dzieciom. W latach 2005 – 2010 fundacja wspierała realizację bankowego programu „W towarzystwie lwa”. Jego głównym celem było upowszechnianie biblioterapii, czyli terapii z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów lub książek. Z inicjatywy banku powstały dwie książki: „Lucjan Lew, jakiego nie było” i „Kosmita”:
https://www.ingdzieciom.pl/co-robimy/ksiazki
Mobilna biblioteka szkolna:
Niekomercyjny serwis non-profit, który oferuje audiobooki nagrane z książek w domenie publicznej przez wolontariuszy i udostępniane jako pliki do pobrania MP3 lub podcasty. Serwis zawiera bogaty zbiór książek z całego świata, nagranych w różnych językach, w tym kilkadziesiąt pozycji polskich:
Serwis zapewnia audiobooki z domeny publicznej, które można odtwarzać w systemach iOS, Android, Kindle i odtwarzaczach MP3. Wykorzystuje zasoby Librivox i Gutenberg.org jako źródła darmowych audiobooków. Serwis oferuje książki audio w wielu językach, również po polsku:
80 klasycznych pozycji literatury - od "Anny Kareniny" Tołstoja po "1984" Orwella - dostępnych w domenie publicznej w języku angielskim:
Powergraph – wydawnictwo założone przez Kasię i Rafała Kosików, specjalizujące się w literaturze dla dzieci i w fantastyce. Rafał Kosik napisał dwie bestsellerowe serie dla dzieci: „Felix, Net i Nika” oraz „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia”. Na stronie można przeczytać fragmenty jego utworów:
Rafał Kosik “Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”:
https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/felix-net-i-nika-oraz-gang-niewidzialnych-ludzi#fragment
Rafał Kosik “Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Godzina duchów”:
https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/amelia-i-kuba-kuba-i-amelia-godzina-duchow#fragment-pdf-amelia
https://powergraph.pl/katalog/ksiazki/amelia-i-kuba-kuba-i-amelia-godzina-duchow#fragment-pdf-kuba
Najstarszy i najbardziej znany projekt, gromadzący cyfrowe książki. Od 1971 r. zgromadzono 50 000 dzieł. Teksty nie są chronione prawami autorskimi (najstarsze nie były tymi prawami obłożone, do innych prawa te wygasły). Niewielka część tekstów, które są chronione prawami autorskimi, jest w zasobach za zgodą właścicieli tych praw (wg amerykańskiego prawa autorskiego, bo serwery są w USA):
Serwis, promujący pisarzy, także debiutujących. Udostępnia utwory w postaci tekstowej oraz multimedialnej. Można posłuchać na przykład wierszy, które są recytowane przez autora, a nawet zaśpiewane. Trochę poezji? A może horror lub kryminał? Każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie:
Storynory oferuje książki dla dzieci uzbierane z niezwykłych opowieści z całego świata, zaczynając od baśni przez braci Grimm do egzotycznych opowieści. Każdy audiobook jest wyposażony w pełny tekst książki w języku angielskim:
Biblioteka wolnych podręczników, które tworzą ochotnicy. Ten projekt to nowe społecznościowe podejście do otwartej edukacji. Materiały zawsze aktualne, ponieważ są stale modyfikowane i uzupełniane:
https://pl.wikibooks.org/wiki/Wikibooks:Strona_g%C5%82%C3%B3wna
Serwis, gromadzący teksty z domeny publicznej. Nie są to e-booki – treść jest wyświetlana w formie stron html, ale można stworzyć własną książkę PDF. Dobre źródło polskich tekstów; są dostępne z domeny publicznej lub na wolnej licencji:
Internetowa biblioteka zawierająca kilka tysięcy tekstów źródłowych i map z historii świata, od czasów starożytnych po II wojnę światową:
Wirtualna Biblioteka Getty Publications udostępnia około 250 książek o sztuce, które można przejrzeć lub pobrać za darmo:
https://www.getty.edu/publications/virtuallibrary/index.html
Bezpłatna biblioteka internetowa. W zbiorach ma 1712 utworów (w tym lektury szkolne), z przypisami i motywami, w formatach HTML, TXT, PDF, EPUB, MOBI. W bibliotece jest kilkaset audiobooków, które czytają m.in.: Danuta Stenka, Jan Peszek, Andrzej Chyra. Można ich słuchać w formatach MP3 i Ogg Vorbis oraz DAISY (dla osób słabowidzących, niewidomych oraz mających trudności z czytaniem):
Polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących:
-
Deklaracja Praw Dziecka uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów
-
Dzieje Tristana i Izoldy: odtworzone wedle dawnych legend i poematów