• Biblioteka

   • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2022 

    W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkolna biblioteka wzbogaciła księgozbiór o ponad 400 pozycji książkowych uwzględniających lektury szkolne, nowości wydawnicze, książki z historii XX oraz propozycje uczniów i nauczycieli. 

    Zachęcamy do wypożyczania.
    https://www.facebook.com/biblioteka.na.afrykanskiej


    Katalog online biblioteki szkolnej

    Księgozbiór SP 397

    Na półeczce w bibliotece szkolnej


    Nowości w naszej bibliotece     

   • Oddawanie podręczników

    I. Każdy uczeń ma obowiązek razem z rodzicem sprawdzić stan podręczników i przygotować do oddania taki sam komplet, jaki wypożyczył ze szkoły. Za komplet uważa się podręcznik wraz z płytami CD (przypominamy, że jeśli ktoś wypożyczył podręcznik bez płyty CD to ten fakt został odnotowany).


    II. Należy także usunąć z podręczników okładki foliowe oraz różne karteczki, sprawdziany, zakładki itp., które często są wkładane do książek. Jeśli w podręczniku było coś zaznaczane ołówkiem, to prosimy delikatnie wymazać to gumką. Prosimy o zwrócenie uwagi na czystość i estetykę książki – wyprostować pogięte kartki czy skleić rozdarcia.


    III. Jeśli podręcznik został zgubiony lub zniszczony (podarty, pobrudzony, zalany płynem itp.), należy go odkupić albo wspólnie z nauczycielem bibliotekarzem ustalić sposób rekompensaty.


    IV. Uczniowie oddają podręczniki wg harmonogramu. 


    V. Jeżeli uczeń jest nieobecny w wyznaczonym terminie, powinien ustalić z nauczycielem bibliotekarzem inny termin zwrotu podręczników w tzw. dodatkowym terminie.  


    VI. Wszystkie podręczniki, lektury i inne książki należy zwrócić do szkolnej biblioteki przez zakończeniem roku szkolnego (czyli do 24 czerwca).

     


     

    Witamy uczniów z Ukrainy w naszej bibliotece!

    Запрошуємо дітей з України до нашої бібліотеки!

     

    Do naszej szkoły codziennie przybywają uczniowie z Ukrainy, którzy w większości nie znają języka polskiego. Tęsknią za ojczyzną, rodziną i przyjaciółmi i choć książki nie są rzeczą pierwszej potrzeby, to jednak ich terapeutyczna moc jest dzieciom bardzo potrzebna – może być chwilą wytchnienia i oderwania się od niespokojnej rzeczywistości.

    W naszej szkolnej bibliotece tworzymy bazę książek napisanych w ich ojczystym języku. Są to książki wydrukowane z listy książek dostępnych online i podarowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli, którym dziękujemy!

     

    Wszystkich zachęcamy również do korzystania z systematycznie aktualizowanych stron z podręcznikami, lekturami i innymi książkami (bajkami, baśniami, wierszami, komiksami, kolorowankami lub grami edukacyjnymi itp.)

     

    Podręczniki szkolne/Шкільні підручники:

    https://lib.imzo.gov.ua/yelektronn-vers-pdruchnikv/

     

    Lektury szkolne/Читання:

    https://sites.google.com/site/openbookclassic/skilna-literatura?authuser=0

     

    Książki po ukraińsku/Книги українською мовою:

    http://popdim.ilp.uw.edu.pl/baza-ksiazek-dla-dzieci-po-ukrainsku/

     

    Zapraszamy/Запрошуємо!

     

    Книжки заспокоюють, заколисують, знижують тривожність. Видавці виклали у вільний доступ дитячі книжки для різного віку. Ми зібрали їх для вас.

     

    https://osvitoria.media/opinions/knyzhka-zaspokoyuye-shho-pochytaty-dytyni-poky-tryvaye-vijna/

     

    http://popdim.ilp.uw.edu.pl/baza-ksiazek-dla-dzieci-po-ukrainsku/    Światowy Dzień Kota

    17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota – święto mające podkreślić znaczenie kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Z okazji tego święta zachęcamy do lektury książek, których bohaterami są nasi czworonożni przyjaciele. W naszej bibliotece znajdziecie takie książki:


    Książka na Walentynki

    Miłość… Amour… Love… Hubb… Elska… Liebe… Szerelem... – nieważne w jakim języku powiemy o miłości, zawsze chodzi o to silne uczucie łączące ludzi.

    Mówi się, że miłość to magia i nie da się jej opisać słowami, choć wielu próbowało, ponieważ jest ona uczuciem, które było, jest i będzie inspiracją dla artystów, poetów, pisarzy.

    Zatem kochajcie i pozwólcie przenieść się w magiczny świat książki... Serdecznie zapraszamy po książki na Walentynki - o miłości szczęśliwej, trudnej, ale również o przyjaźni, która jest także wspaniałym uczuciem. 

        


    Dzień Bezpiecznego Internetu

    8 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji to „Działajmy razem!”. Celem DBI jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu. Co roku podejmowane są liczne działania, które mają służyć realizacji powyższych celów. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

    My z tej okazji zachęcamy do lektury książki Alicji Żarowskiej-Mazur „Jak się zachować w Internecie. Netykieta i cyberbezpieczeństwo dla najmłodszych”. Nasza propozycja oczywiście jest dostępna w naszej bibliotece.
    Z tej książki dowiesz się:
    – dlaczego warto chronić prywatność,
    – jak radzić sobie z cyberprzemocą,
    – czym różni się wirus od robaka komputerowego,
    – co to są flejmy, ciasteczka i mikropłatności.

    Zapraszamy do biblioteki, nie tylko uczniów, ale także nauczycieli, rodziców i opiekunów.


    Książki na Święta Bożego Narodzenia

          


    Dzień Pluszowego Misia

    25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia - z tej okazji zachęcamy do odwiedzenia naszej biblioteki i wypożyczenia książki, której bohaterem jest to miłe zwierzątko oraz do obejrzenia krótkiego filmiku: "Dzień Pluszowego Misia".

            


    Dzień Praw Dziecka

    20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z tej okazji zachęcamy do sięgnięcia po książkę Artura Maciaka "Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa". 

        

    "Nic o nas bez nas! Dzieci i ich prawa" to książka, w której w prosty sposób opisano prawa, przysługujące każdemu dziecku na mocy Konwencji o prawach dziecka. Niniejsza książka opowiada młodym czytelnikom o ich najważniejszych prawach, zwraca uwagę na to, jak ważne jest dzieciństwo. Dzieci, których prawa są przestrzegane i respektowane, jako dorośli budują świat pełen miłości i pokoju, a także tworzą społeczeństwo wrażliwych, mądrych ludzi.

    Książka objęta m.in. Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Dziecka oraz patronatem Kapituły Orderu Uśmiechu.

    [opis wydawcy]


    Książki o niepodległości w naszej bibliotece

     

     


    Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie

    27 października 2021 na przerwie śniadaniowej po zjedzeniu śniadanka – między 2 a 3 lekcją, we wszystkich salach lekcyjnych, w bibliotece i na świetlicy wszyscy chętni – uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi czytali książki. Najmłodszym uczniom czytali nauczyciele lub wychowawcy. Tak włączyliśmy się po raz pierwszy w zorganizowaną, przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim, akcję „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. W tym roku była to II Międzynarodowa Edycja VI Ogólnopolskiej Akcji Bicia Rekordu w Czytaniu na Przerwie. Dzięki współpracy biblioteki ze szkolnym samorządem akcja w naszej szkole przebiegła bardzo sprawnie – kilka dni wcześniej nagłośniliśmy akcję, a 27 października liczyliśmy czytających. W naszej szkole w „Przerwie na czytanie” wzięło udział 210 czytelników. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji. Mamy nadzieję, że za rok pobijemy nasz rekord.

     


          


    Jesienne nowości w naszej bibliotece!

             

     


    Drodzy Czytelnicy! 
    Specjalnie dla Was pojawił się w naszej bibliotece BIBLIOTECZNY SŁOICZEK ŻYCZEŃ.
    Przez najbliższe dwa tygodnie czekamy na Wasze propozycje tytułów książek, które chcielibyście wypożyczyć z naszej biblioteki! Najciekawsze tytuły powiększą szkolny księgozbiór!


    Biblioteczny konkurs czytelniczy

    1 października rozpoczął się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.
    W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego jako hasło miesiąca bibliotek wybrało: „Baśnie i legendy z całego świata”.
    Z okazji tego szczególnego święta zapraszamy do biblioteki, gdzie można zapoznać się z baśniami i legendami dostępnymi w naszym księgozbiorze.

     

     

    Chętnych Uczniów zapraszamy do udziału w konkursie wiedzy o baśniach i legendach, który odbędzie się 26 października:
    - dla klas I-III: „Baśniowy świat. Konkurs ze znajomości baśniowej klasyki” obowiązuje znajomość baśni: Księżniczka na ziarnku grochu, Królowa Śniegu, Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Śnieżka.
    - dla klas IV-VIII: „Czy znasz polskie legendy?” obowiązuje znajomość legend: Legenda o krakowskim hejnale, Smok wawelski, Warszawska syrenka, Bazyliszek, Złota kaczka, Lech, Czech i Rus, O Popielu, Toruńskie pierniki.
    Teksty baśni i legend można znaleźć w Internecie (m. in. na stronie wolnelektury.pl, wikisource.org) lub w naszej bibliotece. Konkurs będzie miał formę pisemną. Zgłoszenia przyjmujemy w bibliotece szkolnej do 22 października.

    Zapraszamy!

     


    Jesienne Drzewo Czytelnicze

    Na tablicy przed biblioteką zostało umieszczone drzewo, które chcemy uzupełnić razem z Wami! Na drzewie znajdują się kolorowe listki, na których prosimy o wpisywanie tytułów książek, które polecacie na długie jesienne wieczory.


     


    Na Miłośników czytania czekają:
    - liście różowe – dla uczniów z kl. 0
    - liście żółte – dla uczniów z kl. I-III
    - liście czerwone – dla uczniów z kl. IV-VI
    - liście pomarańczowe – dla uczniów z kl. VII-VIII
    - liście zielone – dla nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły.

    Liście z tytułami można także przygotować w domu i przynieść do biblioteki.


    Stwórzmy razem Nasze Jesienne Drzewo Czytelnicze!
     


    26 września – Europejski Dzień Języków Obcych

    Już od piątku w naszej szkolnej bibliotece świętujemy Europejski Dzień Języków Obcych – coroczne święto obchodzone 26 września. Święto języków zostało ustanowione w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy. Z tej okazji organizowane są we wszystkich państwach naszego kontynentu różnorodne wydarzenia.
    Znajomość języków obcych jest bardzo wartościową umiejętnością, dzięki której poszerzamy nasze horyzonty, rozwijamy osobowość, poznajemy świat. 
    W celu uczczenia tego ważnego święta, przygotowaliśmy wystawę książek obcojęzycznych dostępnych w naszej bibliotece. Ponadto zapraszamy do biblioteki, gdzie można poznać ciekawostki na temat różnych języków świata, najdłuższe słowa w danym języku oraz dowiedzieć się jak brzmią odgłosy zwierząt w różnych językach.  Zapraszamy!

      

     


     

    • REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
     NA CZAS EPIDEMII COVID-19

     aktualizacja: 1 września 2021 r.

      

     Biblioteka szkolna w okresie pandemii COVID-19 funkcjonuje na podstawie wytycznych MZ, GIS i MEN. Szczegółowe instrukcje korzystania ze zbiorów oraz procedury bezpieczeństwa są dostępne są na stronie internetowej Biblioteki Narodowej.

      

      

     § 1

     CEL PROCEDUR

     Celem procedur jest:

     1) zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,

     2) umożliwienie uczniom dostępu do książek w postaci tradycyjnej, oddanie wypożyczonych pozycji przed okresem kwarantanny woluminów.

      

      

     § 2
     ZASADY PRZEBYWANIA W BIBLIOTECE

     1. Uczniowie mogą korzystać z wypożyczalni zgodnie z godzinami i dniami umieszczonymi na drzwiach biblioteki oraz na stronie internetowej szkoły.

     2. Uczeń przed wejściem do biblioteki powinien umyć lub zdezynfekować dłonie.

     3. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość min. 1,5 m od pozostałych użytkowników oraz nauczycieli bibliotekarzy.

     4. Należy przestrzegać ograniczenia dotyczącego ilości osób, które mogą przebywać w bibliotece w jednym czasie, tj. 2 osoby.

     5. W pomieszczeniu biblioteki zabrania się korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń aktywowanych dotykiem (np. audio-guide’y, ekrany dotykowe).

      

      

     § 3
     ZASADY WYPOŻYCZANIA KSIĄŻEK

     1. Wypożyczenia książek będą odbywały się od 20 września 2021 r.

     2. Użytkownikom ogranicza się użytkowanie księgozbioru w wolnym dostępie oraz korzystanie z czytelni. Z użytku wyłączone są komputery, drukarki i inne pomoce naukowe wspólnego użytku.

     3. Zbiory biblioteczne podaje wyłącznie nauczyciel bibliotekarz.

     4. Obsługa czytelnika ograniczona jest do minimum, tj. wypożyczani i przyjmowania zwrotów oraz do wydania wcześniej zamówionych książek (książki będzie można zamawiać przez program e-biblio dostępnym w e-dzienniku Librus) – nie należy tworzyć skupisk, tym bardziej w pomieszczeniach zamkniętych. 

      

     § 4

     ZASADY ZWROTU KSIĄŻEK

     1. Przy zwrocie należy podać nauczycielowi bibliotekarzowi swoje imię, nazwisko i klasę.

     2. Zwracaną książkę należy podłożyć pod czytnik, wówczas nauczyciel bibliotekarz zaznaczy w programie bibliotecznym zwrot. Następnie należy położyć zwracaną pozycję na specjalnie oznakowany stolik z napisem Stolik kwarantannowy.

     3. Zwracane egzemplarze są poddane 2-dniowej kwarantannie i w tym czasie pozostają wyłączone z wypożyczania.

      

      

     § 5
     ZASADY ZACHOWANIA W CZYTELNI

     1. Uczniowie zajmują co drugie miejsce wskazane przez bibliotekarza. Maksymalnie w bibliotece przy stolikach może przebywać 8 osób.

     2. Uczniowie mogą korzystać z książek, podręczników i czasopism.

     3. Po zakończonej pracy uczeń odkłada pozycję (książkę/czasopismo), z której korzystał, na wskazane przez bibliotekarza miejsce (tzw. stolik kwarantannowy).

     4. Podręczniki, książki i czasopisma, z których uczeń korzystał w czytelni zostają poddane dwudniowej kwarantannie. W tym czasie nie są udostępniane innym użytkownikom.

     5. Po każdej przerwie pomieszczenie biblioteki będzie wietrzone, a po zakończeniu obsługi czytelników – na koniec dnia – pracownicy dezynfekują środkami zapewnionymi przez szkołę powierzchnie płaskie i sprzęty w pomieszczeniu biblioteki i zapleczu.

     6. W sytuacji wystąpienia nauczania zdalnego czytelnia nie funkcjonuje.

      

      

     § 6
     ZASADY POSTĘPOWANIA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

     1. Nauczyciele bibliotekarze mają obowiązek możliwie często wietrzyć pomieszczenie biblioteki.

     2. Wszystkie książki zwrócone przez czytelników są oznakowane datą zwrotu, odłożone w odrębne miejsce oraz poddane 2-dniowej kwarantannie (zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2021 r.).

      

      

     § 7
     DZIAŁALNOŚĆ EDUKACYJNO-KULTURALNA BIBLIOTEKI W TRAKCIE EPIDEMII

     1. Nauczyciel bibliotekarz podejmuje inicjatywy skierowane do czytelników, które ułatwiają im dostęp do kultury, wiedzy i informacji.

     2. Nauczyciel bibliotekarz prowadzi działalność informacyjną, edukacyjną i kulturalną.

     3. Nauczyciel bibliotekarz realizuje e-usługi, np. udzielanie porad bibliotecznych i czytelniczych on-line (w przypadku wariantu mieszanego bądź zdalnego).

     4. Nauczyciel bibliotekarz pozostaje w kontakcie z czytelnikami, proponują różne formy aktywności w formie konkursów, zabaw literackich.

     5. Nauczyciel bibliotekarz współpracuje z pozostałymi nauczycielami, aby wspomagać proces dydaktyczny.

     6. Na stronie internetowej szkoły (w przypadku wariantu mieszanego bądź zdalnego) są umieszczane recenzje książek, teksty literackie, linki do darmowych audiobooków i e-booków, listy polecanych książek, linki do ekranizacji lektur szkolnych, linki do instytucji kultury oferujących wirtualny dostęp do światowych muzeów, sztuk teatralnych, linki do bibliotek cyfrowych zawierających najcenniejsze skarby polskiej kultury i historii, np. Biblioteka Cyfrowa Polona, linki do filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, wydarzeń kulturalnych.

     7. Biblioteka prezentuje propozycje książek, a także istotne bieżące informacje dotyczące akcji, konkursów wydarzeń czytelniczych i tematów, np.:

     – linki do stron z bezpłatnymi książkami i lekturami szkolnymi, które wspomogą proces edukacji bądź uprzyjemnią pobyt w domu, m.in.: lektury.gov.pl, wolnelektury.pl,
     – linki do stron z bezpłatnym dostępem do ekranizacji lektur szkolnych.

      

   • SZKOŁA PODSTAWOWA NR 397 im. BOHATERÓW OLSZYNKI GROCHOWSKIEJ
   • ul. Afrykańska 11, 03-966 Warszawa Poland
   • 22 617 68 03, 22 617 01 79
   • sp397@eduwarszawa.pl sekretariatsp397@wp.pl sekretariat.sp397@eduwarszawa.pl
  • Logowanie