W dniach 7- 13 października 2019 r. po raz kolejny w naszej szkole odbyły się obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji. Działo się dużo i każdy znalazł coś dla siebie. Hasło tegorocznych obchodów „Nauczyciel bliżej dziecka z dysleksją” to temat, który ma nas zachęcić do refleksji nad tym, jak możemy odpowiadać na potrzeby naszych podopiecznych- uczniów, ale też rodziców, którzy pozostają z nami w kontakcie i opierają się na naszej wiedzy i doświadczeniu.
Ważnym celem obchodów było propagowanie wiedzy na temat specyficznych trudności w uczeniu się, form i sposobów wsparcia oraz ukazywanie potencjału osób z dysleksją. Na szkolnym korytarzu powstała tablica informacyjna na temat dysleksji rozwojowej, jakie są jej symptomy, a także jakie są prawa i obowiązki uczniów z dysleksją. Sposobem na naukę przez zabawę były ilustracje ortogramów czyli najczęstszych trudności ortograficznych.
Ponadto powstała wystawa- drzewo ,,Sławne osoby z dysleksją”, wystawa pomocy dydaktycznych wykorzystywanych podczas zajęć terapii pedagogicznej oraz ,,Apel Dyslektyka”.
Czwartek był w naszej szkole Dniem Gier. Na przerwach starsi i młodsi rozwiązywali różne łamigłówki logiczne, grali w Scrabble, 4 oczka, Dobble i inne gry planszowe ćwiczące pamięć i koncentrację uwagi.
Nauczyciele, by wczuć się w sytuację uczniów z dysgrafią przystąpili do konkursu na pisanie krótkiego tekstu w rękawicy kuchennej, była to okazja do doświadczenia i zrozumienia czym jest męczliwości ręki u dyslektyka.
Działania podjęte podczas Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji z pewnością przyczyniły się do upowszechnienia wiedzy na temat dysleksji wśród uczniów, rodziców i nauczycieli. Wierzymy, że uczniom mającym trudności w uczeniu się pokazały drogę do ich przezwyciężania.
Zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej